Prázdninové menu

4. července 2011 v 14:51 | mamaaja.cz |  Rady pro rodiny s dětmi

Prázdninové menu: Co a kde ochutnat?

Pokud už máte vybranou destinaci, nezapomeňte si kromě sbalených kufrů připravit i plány - co všechno chcete vidět a také ochutnat. Nechte se inspirovat místními specialitami, o kterých si můžete přečíst na následujících řádcích… A nebude to jen o zmrzlině.
F R A N C I E
Gastronomie země galského kohouta patří k nejvyhledávanějším na světě.

Tato kulinářská velmoc je proslulá trendem zdravých jídel, připravovaných zejména na páře nebo grilováním.
Pro rodiny s dětmi jsou namísto drahých restaurací vhodné spíše tzv. brasserie. Čeká-li vás stravování v hotelu, k snídani vám obvykle nabídnou klasické francouzské menu - pečivo, máslo, džem, k tomu kávu, čokoládu, pomerančovou šťávu.
Pokud se rozhodnete pro tradiční oběd, nechybí předkrm - crudités, dále zeleninová, rybí či jiná polévka (v mnohých oblastech je spíše součástí večeře). Hlavní chod se odvíjí od lokality, ve které se nacházíte. Obvykle je to drůbež, telecí maso, v přímořských městečkách a vesničkách ryby. Netvařte se překvapeně, když vám plody moře podá číšník přímo na ledové drti. No a samozřejmě sýry, těmi je francouzská gastronomie proslulá. Vyrábějí se v kvantech, a to nejen co se týká množství, ale i druhů. Jsou součástí téměř každého jídla. Jako příloha nesmí chybět zelenina nebo salát.

Dezerty a víno
S dětmi či bez nich - neochutnat ve Francii sladkosti, to je, jako byste ve Francii ani nebyli.
Cukrovinky tady mají dlouhou tradici. Za hřích určitě stojí čokoládová pěna, profiteroles - plněné vanilkovým krémem a horkou čokoládou, malinový či hruškový sorbet, pověstná karamelizovaná jablka.

Co nesmí chybět, jsou vína. Oproti jiným světovým kuchyním se ve velké míře využívají i při samotné přípravě pokrmů. Berte to v úvahu při výběru jídla pro děti.

Š P A N Ě L S K O

Španělská kuchyně je prohřátá sluncem, pestrobarevná, velmi rozmanitá a hlavně - chutná…
Její základ tvoří především plody moře, ryby a maso. Oblíbené přílohy jsou brambory, fazole, rýže, obrovské množství zeleniny a neodmyslitelný chléb.
Každé pohoštění začíná malými jednohubkami, tzv. tapas. Prim mezi dochucovadly hraje nejen koření, ale i různé směsi s bylinkami. Často se sahá po rajčatovém protlaku, cibuli, česneku a zejména po olivách.

Mňam, mňam…

V restauracích překvapí kromě klasických zeleninových vývarů i nabídka hnědých a bílých polévek. V letních vedrech osvěží studená polévka. Mezi klasické patří: gaspacho de tomate - rajčatová polévka, sopa de pescado - rybí, sopa de vino - z vína.
Hlavní chod sestává nejčastěji z masa - dušeného, pečeného, grilovaného - s množstvím zeleniny. Vyplatí se ochutnat drůbež, např. pollo a la chilindrón - kuře s pikantní omáčkou, pastel de pollo - kuřecí paštika, pollo al ajillo - kuře na česneku.

Španělé si potrpí na omáčky, pro dětské jazýčky jsou však mnohé z nich příliš pikantní. Vhodná je např. typická zeleninová (sanfyana anebo sanfaina).
Pokud vám chutná pálivé, sáhněte po omáčce romesco - z pikantních paprik, mandlí, oleje, vína a smažené strouhanky. Mezi tradiční patří sofrito - silně kořeněná omáčka z cibule, česneku, rajčat, oleje - a aioli - z česneku a oleje.

Ryby a národní jídla
Vyhledávané jsou rybí speciality a mořské příšery v různých úpravách, zejména však trucha con almendras - pstruh na mandlích, frito de pescado - smažené ryby, bacalao al horno - pečená treska, salmon al ribeiro - losos na bílém víně, calamares al horno - smažené sépie, kokotxa - lahůdka z mořské štiky, zarzuela - levnější jídlo, říká se mu i pokrm z jednoho hrnce, ve kterém jsou různí mořští živočichové a ryby.

I Španělé milují zeleninu. Většinou se jako přílohy podávají saláty s rozmanitými zálivkami. A abychom nezapomněli na národní jídla - jsou to paella ("rizoto", které se dělá i podává v pánvi a připravuje se z rýže, zeleniny, masa a mořských plodů, typický vzhled a chuť mu dodává šafrán) a canelones (těstoviny) s různými náplněmi.

Zákusky

S dětmi se určitě nevyhýbejte cukrárnám. Španělské zákusky jsou velmi sladké, s množstvím šlehačky. Typickým "espaňolo" je churros - křupavé tyčinky ochucené sirupem.

I T Á L I E

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v některém z italských letovisek, nevracejte se domů, aniž byste ochutnali pizzu. Možná vás i vaše potomky překvapí, že je jiná než ta, na jakou jste zvyklí z domova. Ale italská pizza je prapraprababička všech druhů pizzy a její nástupkyně se jí chtějí jen podobat.
První zmínka o pizze pochází údajně z Neapole. Nejtypičtější Margherita byla pokládána za pokrm chudých a původně ji tvořilo jen těsto a rajčata. Dnes už prošla mnohými inovacemi a desítky druhů pizzy vás budou lákat nejen z pizzerií, ale i z malých pekárniček.

Přejíte-li se pizzy a zajdete si při dovolenkových radovánkách na klasický oběd, polévku nečekejte. Když už, tak minestrone - zeleninovou s těstovinami a sýrem. Spíš vám nabídnou pasta - těstoviny v nejrůznějších úpravách.


Těstoviny
Pokud je vaše děti zbožňují, máte vyhráno. Traduje se, že v italské gastronomii existuje na 400 druhů těstovin, které se liší tvarem, délkou či velikostí.
Čekání na ně si s rodinou v restauraci můžete zkrátit malým testem.

Víte, že:
  • krátké těstoviny jsou pasta corta, dlouhé pasta lunga, speciální pasta speciale?
  • mezi krátké patří penne (duté, šikmo řezané), quadrucci (flíčky), chifferi (kolínka), pipe rigate (velká kolínka), fusilli (vřetena), conchiglie (mušle), farfalle (motýlci)?
  • dlouhé jsou spaghetti, macheroncelli, vermicelli, bucatini?

A co speciální? Tak například minestroni (jakékoli dorbné těstoviny jako součást polévek), lasagne (tenké a nejširší), nidi (nudle různých šířek) a další, plněné masem, sýrem či zeleninou - jako tortellini, ravioli nebo agnolotti.
V rodinných restauracích se těstoviny často připravují ručně, takže podnik od podniku se mohou lišit - velikostí, příměsí bylinek, zeleniny.
Milují vaše děti kečup? V Itálii ho na stolech nečekejte. K těstovinám patří omáčky. Základem jsou rajčata, česnek a bazalka.
V každé dobré restauraci najdete na stole misku se sýrem, jím se - podobně jako ve Francii - začíná i končí každé dobré jídlo. Z nepřeberného množství je nejoblíbenější parmezán, mascarpone, ricotta, mozzarella, gorgonzola.
Podobně jako v jiných přímořských oblastech, i tady zdravou gastronomii vystihuje množství zeleniny. Kromě čerstvé mají Italové rádi marinovanou, sušenou, grilovanou, a to i artičoky, papričky, feferonky či kapari.


Téměř jako v ráji…

Zapomenout nesmíme ani na výborné italské gelato, slovo, které se vaše děti naučí jako jedno z prvních. Zmrzlina ozdobená pistáciemi, mandlemi a ovocem, skvostně naaranžovaná ve zmrzlinových a ovocných pohárech. Mňam, kdo by odolal?
Zatímco budou vaše děti mlsat, vy si dopřejte pohár dezertního či likérového vína. Jste milovníci kávy? Vítejte v zemi, kde se připravuje údajně nejlepší káva na světě. Espreso prý proniklo z Itálie do celého světa. Podobně jako voňavé kapučíno…

V Itálii koupíte základní potraviny za dostupné ceny hlavně v supermarketech. Dražší jsou sladkosti, ovoce a zelenina.


Ř E C K O
Jedna z kolébek moderní civilizace, opředená bájemi a mýty, má své kouzlo i v kulinářství.
Chcete-li se v Řecku najíst, klidně navštivte tavernu nebo rotisserii (malé hospůdky), kde jsou ceny nižší než v klasických restauracích. V přímořských oblastech není nic zvláštního, že číšníci stojí před podnikem a lákají hosty dovnitř. V některých zařízeních se dají dohodnout i slevy, využijte toho.
Tyto podniky nabízejí kromě národních jídel i evropský jídelníček, což oceníte kvůli dětem, kterým kořeněné řecké speciality pravděpodobně chutnat nebudou. Základem většiny jídel je maso a zelenina. Klasické přílohy, jako hranolky, těstoviny či rýže, se připravují hlavně kvůli turistům. Řekové je prý "nemusí".

Rychlokurz řečtiny pro vás i vaše děti: avgolemono je polévka i omáčka, gyros - masová kořeněná pochoutka (známá i u nás), keftedes - knedlíčky z mletého masa, kokinisto - maso v rajčatové omáčce, musaka - zapečené vrstvy mletého masa a zeleniny, spetsiota - ryba s rajčaty, typické tsatsiki - okurkový salát s česnekem a jogurtem.

Pokud jste masový typ, ochutnejte beraní či jehněčí maso. Je sice dražší, ale mnozí gurmáni tvrdí, že lahodnější než v Řecku ho už nikde na světě nenajdete.

Dobré, drahé…

Samozřejmě ani v řecké gastronomii nesmí chybět zelenina. Konzumuje se syrová nebo plněná různými (i masovými) náplněmi.

Upozornit vás chceme na možnost ochutnat "originál" pomeranče, granátová jablka, fíky či mandarinky. Jako většina potravin a jídel, i ovoce je ale v Řecku poměrně dražší než u nás.

Říká se, že řecké cukrovinky jsou extra sladké, drahé a návykové. Často se prodávají na váhu. Topí se v cukru nebo medu. Myslete na to, abyste se svými dětmi nemuseli po návratu domů hned spěchat k zubaři…

C H O R V A T S K O

"Dobro došli!" vítají poutače turisty na každém kroku chorvatského Jadranu. Tato mezi Čechy velice oblíbená destinace je pro čistotu moře, dostupnost, ale i stravu zvlášť vhodná pro dovolenou s dětmi.
Chorvatská kuchyně je poznamenaná tureckou, italskou a hlavně gastronomií zemí bývalé Jugoslávie. Dobroty typické pro bosenskou, makedonskou či srbskou kuchyni se prolínají, což ale turistům vůbec nepřekáží.

Ryby, rybky, rybičky

Pokud jste si vybrali dovolenou s polopenzí, obědy si určitě vychutnávejte v pobřežních restauracích. Jejich menu je dost podobné a ve velkém přizpůsobené časté české a slovenské klientele.
Chorvatská kuchyně používá hodně zeleniny a je víc kořeněná. Hlavní menu tvoří polévka, např. maneštra (hustá zeleninová), ale také mnohé jiné, potom následuje maso. Typické je pečené na roštu, hlavně telecí a jehněčí pochoutky, v oblibě jsou i řízky. Drůbeže se podává méně než u nás.

Ryby se připravují na tři způsoby:
  • na roštu,
  • úprava na brudet či brodetto, tj. dušená ryba s rajčaty, cibulí, kořením a bylinkami,
  • ryba vařená ve vodě.

Za ochutnávku stojí dangnje - černé mušle, lignje - olihně, oslič - mořská štika, škampi - mořští ráčci, crni rižot - černé rizoto se sépií, lignje na žaru - grilované kalamáry aj.
Ať už si dáte těstoviny, maso nebo rybu, na žádném talíři nechybí zelenina. Chutně upravená, v salátech se kombinují druhy, které u nás běžně nedáváme dohromady, typicky dochucené panenským olivovým olejem, vinným octem a dalšími ingrediencemi.

Sladké, sladší…
Jestliže vaše děti touží po sladkém, vyzkoušejte palačinky s různými náplněmi, štrukle - závin plněný tvarohem, politý smetanou a cukrem, fritule - šišky. K "mlsání" jsou určeny i různé dortové zákusky, rožata - puding s karamelem, krokanat - křupky z mandlí a karamelu, a samozřejmě balkánská zmrzlina, dobře známá i u nás, jen o něco dražší.
Dospělým doporučujeme vychutnat si při šumění moře kávu. Podává se většinou malé espreso, ale proti našemu velmi silné. Můžete si vybrat dupli - dvojité anebo dugi (či duži) - tzv. delší, s větším množstvím vody. Tatínky nejspíš potěší nabídka piva, které ale není zrovna nejlevnější. Podobně jako v jiných přímořských zemích, i tady hraje prim víno.

Na tržnicích se vyplatí nakoupit voće (ovoce) - slaďounké nektarinky, broskve, melouny… Jednotlivé druhy dostanete za přiměřené ceny a určitě zachutnají také vašim dětem.

B UL H A R S K O

Pokud letos v létě míříte do Bulharska, udělá to dobře nejen vašemu žaludku, ale i vaší peněžence.
Množství typicky bulharských jídel je zároveň také pýchou řecké či turecké kuchyně. Neznamená to však, že v Bulharsku nechutná stejně dobře.

Co stojí za ochutnání:

Šopský salát - z okurek, cibule a rajčat se zálivkou a sýrem - asi nejtradičnější pokrm Bulharů.

Polévky - typická je fazolová, rybí, kuřecí, dršťková, různé krémové, ale i studený tarator - z kysaného mléka s koprem a okurkou. Nesmí samozřejmě chybět bulharský chléb - bílý, pšeničný - nejlépe čerstvý.

Ryby, stejně jako v jiných přímořských letoviscích, mají také v bulharské gastronomii hlavní roli. Oproti Itálii či Řecku se tu dají pořídit za mnohem "lidovější" ceny. Nejčastější jsou grilované, smažené, dostupné i v rybích stáncích.

Maso -
převažuje typické jehněčí a telecí. Oproti jiným zemím tu často uvidíte uzeniny a karbanátky, v různých podobách i chutích. To všechno s množstvím zeleniny, mnohdy zapečené.
V turistických letoviscích se na každém rohu prodávají palačinky, hranolky, hamburgery, langoše či gyros. Takže odmítají-li vaše děti zdravou přímořskou stravu, v Bulharsku hladem neumřou.

Kaškaval - ovčí, kraví nebo míchaný sýr. Podává se jako dezert na konci jídla či k vínu. Zajímavé je, že kaškaval zraje 60 dní, nezralý se pozná podle toho, že může být nakyslý.

Na pití je v nabídce množství minerálek, protože v Bulharsku je hodně přírodních zdrojů. Chutné a levné jsou také džusy, což jistě ocení nejen děti.

Záleží na oblasti, ale všeobecně je jídlo v Bulharsku levnější než u nás. Takže chystáte-li se vařit, nic s sebou netahejte. Všechno nakoupíte za dobré ceny, v lepším případě vařit vůbec nebudete a klidně se celá vaše rodina nají každý den v restauracích.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ..::GirL WiTh SmiLe =):.. ..::GirL WiTh SmiLe =):.. | Web | 4. července 2011 v 14:57 | Reagovat

dala by som si takú pravú taliansku pizzu..x)

2 Ladyna Ladyna | Web | 4. července 2011 v 14:58 | Reagovat

šopský salát♥

3 Mini267 Mini267 | Web | 4. července 2011 v 15:06 | Reagovat

mňam, niektoré sú úžasné...najradšej by som navštívila všetko a ochutnala všetko. hlavne sladké :-D

4 teres-s teres-s | Web | 4. července 2011 v 16:09 | Reagovat

to teda ano!

mm řeckou kuchyni miluji

5 Vendy Vendy | Web | 4. července 2011 v 18:08 | Reagovat

Asi by mi nejvíc chutnala Francie a Itálie... Ale neodmítla bych ani Řecko, Bulharsko či Španělsko!
Pěkně rozepsané, víš, jaké mi děláš chutě? :-D

6 PAPRI PAPRI | Web | 5. července 2011 v 17:55 | Reagovat

Zrovna teď by se mi hodila Anglie. :D

7 Ola* Ola* | Web | 5. července 2011 v 18:01 | Reagovat

mňaam mám z toho chutě :DDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama