Březen 2010

Jarní únava? Není divu...

31. března 2010 v 18:49 | prokrasnetelo.cz |  Životní situace

Jarní únava? Není divu

..
Přistihli jste se, že po tak dlouhé zimě si vaše tělo a duše říkají o delší odpočinek? Máte pocit, že už nezvládáte každodenní starosti a stereotypy? Jak se potýkáte se změnou času ze zimního na letní? Jste unavení?
Pak jste zcela normální. Skutečně na každého člověka působí počátek jara dvojím způsobem. Jaro je určitě silným motivátorem k práci. Nabudí nás, jsme optimističtější, veselejší. Snažíme se toho více zvládnout v práci, doma, ve volném čase. Možná právě proto se také u mnohých z nás objevuje právě jarní únava.
Přepadá nás znenáhla, bez varování. Nejsme na ni většinou připraveni, čekáme totiž od jara spíše více energie a elánu.

Aromaterapie pro zdravé dýchací cesty

30. března 2010 v 19:49 | MLADÁ ŽENA.CZ |  Něco pro zdraví a krásu

Nabrat nový dech

Dech nás léčí, čistí, uklidňuje, osvěžuje a umožňuje klidný tok myšlenek. Pokud jsou však dýchací cesty zablokované rýmou, trápí je záněty či kašel, organismus je pak oslabený, unavený, špatně se okysličuje a jsme bez elánu a vitality.
Každý z nás někdy v životě zažil onemocnění dýchacích cest, ať už jako dítě nebo dospělý. Víme, že "obyčejná rýma" nás dokáže pěkně potrápit, natož pak mnohem horší respirační problémy. Naštěstí nám moudrá příroda nabízí pomoc ze světa fytoterapie a aromaterapie.
Muškát (Pelargonium sidoides)
Jeden z mnoha druhů muškátu byl po staletí využíván v přírodní medicíně kmeny Zulu na léčbu kašle a infekce dýchacích cest. Rostlina s tmavě červenými až černými květy roste pouze v Jihoafrické republice, kde je nazývána "Umckaloabo" (v jazyce zulu znamená silný kašel).
Kořen obsahuje mnoho důležitých látek (éterické oleje, třísloviny, kumariny), které likvidují nežádoucí viry a bakterie. Oproti jiným lékům, které většinou působí pouze na zmírnění příznaků, pelargonie podporuje rychlejší uzdravení. Znemožňuje totiž přichycení bakterií a virů na buňky sliznice dýchacích cest a zabraňuje jejich rozmnožování. Pelargonie je proto vhodnou léčbou respiračních onemocnění (akutní a chronické infekce ucha, nosu, krku). Budete-li na trhu hledat přípravek z této jihoafrické rostliny, rozhodně zvolte kapsle naplněné práškem z kořene.

Které z nás se nikdy nestalo, že špatně uložila potraviny a ty se ve velmi brzké době zkazily?

30. března 2010 v 18:10 | prokrasnetelo.cz |  Praktické rady

Uchovávejte potraviny tak, aby se nekazily

Které z nás se nikdy nestalo, že špatně uložila potraviny a ty se ve velmi brzké době zkazily? Mohly jste je pak rovnou vyhodit do koše. Jak nás učili, už když jsme byly malé: plýtvat se nemá s ničím a už vůbec ne s jídlem...
Proto se nechte inspirovat naším článkem, který poodhalí nejrůznější fígle, jak skladovat potraviny, aby se předčasně nezkazily.
Při příchodu do obchůdků nebo supermarketů se nenechte upoutat reklamami, které na vás číhají na každém kroku a jsou plné lákavých nabídek zlevněného zboží. Ve většině případů se zde nabízí zboží, kterému v brzké době vyprší minimální lhůta trvanlivosti. Doba trvanlivosti se sleduje nejčastěji u výrobků, jako jsou jogurty, sýry, mléčné potraviny nebo u baleného masa. Horší je to s naší pozorností v případě, kdy se jedná o zboží trvanlivějšího rázu, jako je mouka, rýže nebo cukr. Téměř každá domácnost se takovým zbožím zásobí ve větších dávkách, aniž se dobře podívá, kdy vyprší doba minimální trvanlivosti. Jestliže má tato doba vypršet za několik měsíců, je pravděpodobné, že nějaký kus takového nákupu budete nuceni vyhodit, a zcela zbytečně, jelikož se stačilo dobře se podívat.

10 pravidel=)

27. března 2010 v 16:39 | celostni medicina.cz |  Rady pro rodiny s dětmi

Deset pravidel pro "úžasné rodiče"


Rodiče by se měli vždy radovat ze svých dětí, i když se často nechovají zrovna podle našich představ. Nenechejme se zlobením svých dětí okrást o radost ze společného soužití. Připravme si plán na změnu našich postojů a jejich chování a pak už si může jen užívat. Těchto deset zlatých pravidel by mělo pomoci problémům s výchovou předejít nebo je s větší lehkostí řešit.

Komu se nelení, tomu se zelení...=)

26. března 2010 v 20:19 | prokrasnetelo.cz |  Něco pro zdraví a krásu

Komu se nelení, tomu se zelení

Co by byla zdravá a chutná kuchyně bez čerstvých bylinek! Jsou voňavé, jsou jemné i silně aromatické, a když si s nimi jednou začnete, už to bez nich nepůjde. Většina bylinek je sice celoročně k mání v obchodech čerstvé nebo hluboce zmrazené, ale...
...ale proč si tyhle voňavé  krasavice nevypěstovat doma? Nemáte zahrádku? Nevadí! I za oknem můžete mít docela slušnou úrodu. Bylinky v květináčích nebo v okenních truhlících skvěle nahradí obvyklé letní květiny a kořenná vůně blahodárně zapůsobí na všechny smysly.
A vlastnoručně vypěstované bylinky mají tu výhodu, že máte každý den po ruce čerstvé vitaminy, které si můžete natrhat kdykoli si vzpomenete.

Bylinky jsou stále populárnější

Spotřeba čerstvých bylinek roste úměrně s novými poznatky o jejich pozitivním působení na organismus i celkovou změnou stravovacích návyků

Láska bez podmínek*

25. března 2010 v 19:50 | mojebetynka.cz |  Rady pro rodiny s dětmi

Láska bez podmínek

..
Milujete své dítě takové jaké je? Nebo jste si ho vysnili trošku jinak a teď se snažíte je do své šablony na pasovat? A když se vám to nedaří, nešetříte kritikou. Samozřejmě - pro jeho dobro...
Zkuste se zeptat rodičů, jestli milují své dítě. Budou se na vás koukat jako na blázna, že se vůbec natakovou samozřejmost ptáte. Vždyť ho živí, šatí, dají mu vzdělání, zkrátka - chtějí pro ně jen to nejlepší. Přesto na Linku bezpečí každým rokem volají tisíce dětí, které mají problémy v komunikaci s rodiči a strach z jejich reakce. Přesto se psychoterapeuté mají co ohánět, aby svým nedospělým, ikdyž dospělým, klientům pomohli získat sebedůvěru a sebe lásku, kterou je měli už dávno vybavit jejich rodiče.

Já zavidím?,,,

25. března 2010 v 15:39 | prokrasnetelo.cz |  Životní situace

Já závidím? Ty závidíš!

...
Kamarádka má hodnější děti, kolegyně zase hezčí nohy. Bývalá spolužačka má vášnivého muže. Co mám tedy já?Jak se podívat na závist z psychologického pohledu?
Mnozí znás si myslí, že závist je něco velmi špatného. Porovnávání se sdruhými je ale naprosto běžná, normální věc. Je součástí každého z nás.
Vidíme-li člověka jako sociální bytost, pak každý znás je naprosto jedinečnou organickou jednotou, která disponuje specifickými vlastnostmi, schopnostmi, jedná podle určitého konkrétního klíče. Zároveň jsme ale společností tlačeni k tomu, abychom se chovali podle konkrétních rolí, které nám sama společnost určila. Máme-li pracovat v kanceláři, musíme se oblékat, vyjadřovat se a jednat podle dané role. Čím výše na společenském žebříčku, tím pečlivěji je hlídáno, jestli je společenská role člověkem naplňována. Nám to ale brání vprojevení sama sebe. My se najednou stáváme někým, kým vlastně být nechceme, a oceňujeme druhé za to, že určitou roli ztělesňují lépe než my. Závidíme jim.

Bezva svačiny do školy=)

24. března 2010 v 16:10 | prokrasnetelo.cz |  Rady pro rodiny s dětmi

Bezva svačiny do školy

www.deviantart.com
V minulém článku o svačinách jste se dozvěděli, jak nejlépe by měla vypadat svačina pro vaše děti, z čeho by se měla skládat, a co by v ní nemělo chybět. Dnešní článek přinese několik receptů na výživné a zdravé svačinky pro vaše školáky.

Obložené chleby:

Co budete potřebovat: 3 plátky chleba, plátkový tvrdý sýr dle chuti vašeho potomka (eidam, hermelín, gouda, uzený), na plátky nakrájenou šunku, margarín nebo máslo, lučinu, pažitku, a petrželku na dozdobení a zvýraznění chuti.
Jak na to: Jelikož potřebujete tři krajíce chleba, které pak přepůlíte, jak to mají vaše děti nejraději, udělejte jim je co nejpestřejší. To znamená, že jeden chleba uděláte se sýrem a máslem či margarínem. Druhý krajíc chleba potřete máslem či margarínem a proložte zase šunkou. A třetí krajíc namažeme pomazánkou vytvořenou z nadrobno nakrájené pažitky, kterou smícháme s lučinou.

Běhání není utrpení,ale zábava=o)

20. března 2010 v 20:40 | prokrasnetelo.cz |  Diety+cvičení

Začínáme běhat

....
Víte o tom, že běhání je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit přebytečných a nevzhledných tukových zásob?
A přitom to není žádné trápení, když víte, jak na to!
Znáte to snad všechny: hodiny tělocviku na základní či střední škole a učitelky, jež vás nutí k té nudné a náročné činnosti, při které se akorát zapotíte a dalších pár dnů vás pak bolí celá postava. Proč mám běhat, vždyť je to hrozné! A právě proto spousta lidí při pomyšlení na běhání přímo omdlévá. Vzpomenou si, jak je kdysi nutili dělat tuto činnost, a je jim jasné, že tohle pro ně není. Ale co když je opak pravdou? Co když je může běhání dokonce začít bavit?

Běhání není utrpení, ale zábava

S běháním je to jako s jakoukoliv jinou fyzickou (či psychickou) aktivitou. Člověk musí v prvé řadě vědět, co si od toho slibuje, a pak přizpůsobit celou aktivitu svým požadavkům. Cíl, jaký si položíme my, bude zredukování tukových zásob. Pro tento účel je pak i forma běhání přijatelnější, než kdybyste například trénovala sprinty, běhání je totiž spíše rekreační, a tudíž zábavné a především neútrpné.

Zdravé svačiny nejen pro školáky=o)

18. března 2010 v 18:30 | prokrasnetelo.cz |  Rady pro rodiny s dětmi

Zdravé svačiny nejen pro školáky

1
Mnoho maminek má obavu o zdraví svých dětí, proto se snaží dbát na to, aby svým dětem dopřály vše, co je pro jejich růst a zdravý vývin důležité. Málokteré dítě má čas snídat ráno doma, protože dá raději přednost delšímu spánku...
Z tohoto důvodu je svačina ve škole pro dítě ve většině případů prvním jídlem za den, a mělo by tudíž splňovat určité požadavky, aby bylo pro dítě co nejpřínosnější. Milé dámy, nechte se inspirovat tipy, jak zajistit pro své děti nejlepší přísun živin.
Je důležité především u těch menších dětí, aby měly opravdu zdravé jídlo ke svačině, jelikož mnoho maminek nemá čas na přípravu svačinek, a tak raději obětují par korunek, za které si děti ve školním bufetu kupují bagety, kolu a pamlsky. Jestli je tohle i váš případ, důkladně se zamyslete, jaké důsledky pro zdraví vašeho dítěte bude mít taková strava do budoucna. Skladba stravy má velký vliv na výkon ve škole a může ovlivnit i stravovací návyky na celý život. Platí totiž pořekadlo, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Žena-sportovkyně se nikdy nerovná muž-sportovec=))

17. března 2010 v 17:20 | prokrasnetelo.cz |  Něco pro zdraví a krásu

Krásná i při sportu

Žena-sportovkyně se nikdy nerovná muž-sportovec, a to není řeč o podaných výkonech. Zatímco muži na sebe pouze hodí sportovní oblečení a mohou vyrazit potrápit své svaly, ženy i před sportovní aktivitou věnují čas určité přípravě. I při sportu totiž žena může být krásná!

Pečujte o sebe, i když vyrážíte za pohybem

Spousta žen se nevěnuje sportu, odmítá navštívit posilovnu, jít si zaběhat nebo zaplavat z jednoho, dá se říct alibistického až hloupého, důvodu - mají obavy, jak u toho budou vypadat. Stydí se ukazovat před lidmi zpocené, mají obavy, jak se na jejich kapky potu na čele budou dívat ostatní. Tyto obavy jsou však nemístné. I při sportu a po každé pohybové aktivitě může žena vypadat upraveně a přitažlivě. Důležité je vědět jak na to.

Také vám občas přijde, že když se bavíte....=)

17. března 2010 v 16:30 | prokrasnetelo.cz |  Vztah mezi mužem a ženou

Mužsko-ženský slovník

Také vám občas přijde, že když se bavíte se svým partnerem, vůbec nevíte, o čem mluví, a nedokážete se pořádně domluvit? Vy o voze, on o koze, výsledek žádný. Co váš partner říká a co ve skutečnosti myslí?
Když už se konečně k něčemu doberete, stejně jste z toho akorát úplně mimo, protože nakonec není nic tak, jak jste se společně dohodli. Odkládání, slibování, lichocení a otázky. Napovídá toho mraky, ale vy z toho stejně nejste moudrá? Že už se vám to také stalo? Nebo stává a často? Je to, milé dámy, tím, že muži něco říkají, ale něco trochu jiného si při tom myslí.

Když se zeptá: Cože?

Přeloženo: Určitě vaši otázku moc dobře slyšel a rozuměl jí, ale ani za mák neví, jak odpovědět, a tak si svým "cože" získává čas navíc. Než dotaz zopakujete, určitě na něco chytrého přijde.

Věříte na pohádky?=o)

14. března 2010 v 19:29 | christine.cz |  Vztah mezi mužem a ženou

Láska na celý život?

Věříte na pohádky?
Každá z nás si přeje najít prince svých snů. Mít krásný velký dům plný dětí a psa. Milujícího manžela a práci, která nás baví. Jenže realita je jiná a statistiky mluví jasně. Každé druhé manželství se rozpadá. Důvody? Špatná finanční jistota, netolerance, hledání nových partnerů.

Slohovka-zpráva na tento obrázek

14. března 2010 v 16:12

Děti dnešního světa

Dívám se na obrázek malého chlapce. Nemá dětský výraz. Nedrží v rukou hračku. Nejde zítra do školy, otravovat se s učiteli a učením, nemá přestávky, ve kterých blbne se svými kamarády a zlobí spolužačky, nechodí na obědy a neošklíbá se nad podivnou omáčkou s hovězím masem, které mu nechutná.
Nemá sourozence, se kterým se dělí nebo tahá o hračky, nemá mámu, která by mu četla před spaním pohádky na dobrou noc, nemá pejska, kterému by házel klacíky a nechodí se v létě koupat k nejbližšímu bazénu.
Nezná kino a dobrodružné příběhy, Hvězdné války a souboj dobra proti zlu. Nemá svou vysněnou princeznu, pro kterou jednou bude chtít žít. Neví, co bude zítra.
Má jen dnešní den a v rukou zbraň.
Zbraň, která v jeho rukou nemá co dělat.
Zbraň, která zabíjí - a je to on, kdo zabíjí.
Dnes je dítě a zítra může být vrah.
Od
Vendy

Maturita-Jak nejlépe mluvit a prezentovat...

14. března 2010 v 10:29 | maturita.cz |  Škola a její příprava

Umění hodně mluvit=)

Mluvený projev je jedna z mála možností, jak se můžeme prezentovat před ostatními lidmi. Je to jedna z vlastností, která (pokud ji dobře zvládneme) nám může zaručit úspěchy nejen v kariéře, ale i ve vztazích. A také vám může zaručit úspěch u ústní maturitní zkoušky. Schopnost mluvit bych proto zařadil hned za bod "Učení" a "Dostavení se k maturitní zkoušce". Jak je na tom ale většina studentů, když má mluvit před publikem? Jsou lidé, kteří se na maturitu připravují celý rok a pak to u ústní ani neumí prodat! Přiznejme si to - většina je na tom s mluvením špatně. A proč by taky na tom měli být dobře? Nikdo je na to nikdy nepřipravoval. Důsledky toho jsou jednoduché - pak vypadají, že o daném tématu nic neví! Ale s dobrou dovedností v mluvení můžete vypadat, že toho víte hodně, aniž by to vůbec musela být pravda! Samozřejmě asi znáte lidi, kteří vypadají, že se s ukecaností prostě narodili. Ale tak to není - asi jste si všimli, že jsou to lidé, kteří jsou neustále obklopeni spoustou dalších. A takto si už od dětství mluvení cvičí. Pokud takový typ nejste - nezoufejte, mám tu pro vás pár tipů.

Jak nejlépe mluvit a prezentovat se u ústní maturitní zkoušky


Pravidla pro slovní komunikaci mezi rodičem a dětem=)))

13. března 2010 v 20:20 | AZ-rodina |  Rady pro rodiny s dětmi

VZÁJEMNÁ KOMUNIKACE RODIČ - DÍTĚ

Správná komunikace mezi lidmi je velice křehká a její zvládnutí vyžaduje dlouhodobý trénink. Její nezvládnutí bývá hlavním důvodem nedorozumění, každému z nás se už určitě stalo, že něco řekl a druhá strana ho nepochopila. Byly z toho potíže a teprve s odstupem času se zjistilo, že se jednalo o pouhé nedorozumění. Vznikají tak problémy mezi dospělými, ale ještě větší škody může nesprávná (nebo v horším případě žádná) komunikace napáchat ve vztahu mezi rodičem a dítětem.
Staré přísloví praví, že žádný učený z nebe nespadl. Všichni se neustále učíme a platí to i v komunikaci mezi námi a dětmi. Každý rodič by si měl uvědomit, že toto učení se komunikaci je pro něj dobré, a měl by z něj čerpat zkušenosti. Nikomu přec e není jedno, jak komunikuje s dítětem, nechce opakovat svoje chyby. V komunikaci rodič i dítě používají komunikaci verbální (slovní) a neverbální (mimoslovní). Komunikace neverbální je starší. Mnohdy jejím prostřednictvím rodič komunikuje a často neví, jak to působí na jeho dítě. Je to taková komunikace, kdy dospělý zvedne obočí, vztyčí prst, stoupne si s rukama v bok, usměje se, pohladí… Tyto prvky v dítěti vyvolávají určitý pocit. V mnoha případech je potřebné, aby tato mimoslovní komunikace byla doplněna ještě slovy, aby jí dítě dobře porozumělo a aby byl rodič pro dítě opravdu "správně čitelný".

Zpracuj si maturitní otázky

13. března 2010 v 14:40 | estranky.cz |  Škola a její příprava

Zpracuj si maturitní otázky

I když se zdá, že maturitní ročník teprve začal, ani se nenadáte a zkouška dospělosti bude za dveřmi. A je více než jasné, že člověk má neustále tendenci něco odkládat. Ale pokud začnete s přípravou na maturitu včas, vyhnete se přílišným nervům během svatého týdne.
Dříve či později se vám do rukou dostane seznam maturitních otázek, tedy první vlaštovka, která ohlašuje blížící se závěr studia. Jednotlivé okruhy, ze kterých si poté budete před komisí losovat, se pak po příštích několik měsíců stanou středobodem vaší přípravy.

Jak na ně?
Maturanti se zpravidla rozdělují na dvě skupiny. Na ty, kteří si maturitní témata zpracovávají poctivě sami, a ty, kteří si je na poslední chvíli postahují z internetu nebo je za drobnou úplatu získají od svědomitějšího spolužáka. Kdo však nechce maturitní zkoušku podcenit, by měl patřit do skupiny první a učební materiály si postupně zpracovávat sám. Pouze podle vlastního materiálu se můžete dobře připravit, protože si ho zpracujete tak, jak vám to nejvíce vyhovuje. Takže pokud se vám lépe učí "pohádky", jen těžko vám pomůže stručná osnova, kterou si zpracoval váš spolužák.


Pohár s jahodami a pohár Tiramisu=o)

12. března 2010 v 19:39 | estranky.cz |  Recepty

Poháry s jahodami

Obrazek

POTŘEBUJETE (na 4 porce):

   100 g čokolády
   ■ 100 ml vody 
   ■ 1 vanilkový pudinkový prášek 
   ■ 300 ml mléka 
   ■ 2 lžíce cukru 
   ■ 200 g zakysané smetany 
   ■ 100 g dětských piškotů 
   ■ 300 g jahod

Čím ho zaručeně odradíte?..

11. března 2010 v 18:40 | prokrasnetelo.cz |  Vztah mezi mužem a ženou

Čím ho zaručeně odradíte?

Všeobecná pravda zní, že chlapi nemají rádi, když jim ženský "kecají" do života. Jde o to, aby jim nikdo nenarušil jejich stereotyp, aby jim nikdo neříkal, co a jak mají dělat, a aby je jednoduše každý nechal na pokoji.
Nakonec však každá žena zjistí, že problém má ještě hlubší kořeny. Nejde jen o to, co a jakým způsobem žena říká, musí se soustředit i na to, co v přítomnosti muže dělá a jak se chová. A protože není snadné ulovit toho pravého, ještě méně snadné je si ho udržet, měla by si dávat pozor na to, aby ho nevyděsila a nepřišla o něj. A co tedy muže zaručeně odradí? (Předem upozorňuji, že feministický podtext následujících řádek je pouze pro pobavení čtenáře a v mnoha případech se neshoduje s mým postojem k mužům!)

Manipulace

Jakákoli manipulace, renovace a přetváření jeho stereotypů nebo jeho samotného je velká chyba. Muž, jakožto pán tvorstva a hlava rodiny, nesnese, když mu začnete říkat, že má dělat něco jinak. A když ho do něčeho budete tlačit přes jeho vůli, bude zle. Ne že by každý muž byl naprosto nepřizpůsobivý, paličatý a nepřístupný jakékoli změně, ale zkrátka starého psa novým kouskům nenaučíte.

Jak se zbavit špatné nálady=)

10. března 2010 v 18:49 | dandys.cz |  Životní situace

Tipy pro dobrou náladu

Také máte depku, do ničeho se vám nechce, nic vás nebaví, máte pocit, že se všechno kolem vás sype a že vás nikdo nemá rád? Chtěli byste si stále udržovat dobrou náladu nezávislou na momentální životní situaci? Vyzkoušejte něco z následujícího seznamu a uvidíte, že se vám zaručeně uleví. Nevěříte? Tak se přemožte a zkuste to! Za svojí náladu si totiž můžete jen vy sami. Promluvte si s někým blízkým
Máte-li špatnou náladu,
obvykle (ale ne vždy) to pramení z vaší aktuální životní situace. Udělejte si jednotlivé body, co konkrétně vás trápí a promluvte si o tom s dobrým přítelem. Jednoduše, pokud si s někým promluvíte, často se pak cítíte o mnoho lépe. Je to jako kdybyste problém rozdělili na dvě půlky. Pokud zrovna není na blízku člověk, se kterým byste si mohli promluvit, jděte alespoň ven - někam kde budete sami, nejlépe do přírody a zakřičte nebo se vyplačte - nemá cenu dusit to v sobě, vše se jen zhorší.