Léčba s barvami

11. listopadu 2009 v 16:09 | prokrasnetelo.cz |  Něco pro zdraví a krásu

Nechte se léčit barvami

Léčení barvami neboli fototerapie, chromatoterapie, koloroterapie je způsob léčby, který se uplatňoval už v starověkém Řecku, Egyptě, Číně či Indii. Barevné tóny byly v přírodě považovány za božskou sílu nebo životodárnou energii posílanou z kosmu již v pradávných dobách.
Tato síla byla nenahraditelná k udržení vnitřní energie v těle, což bylo kdysi synonymem zdraví. Vlivy barev pozoroval i filozof Aurelius Celsius, který doporučoval používání barevných mastiček a tinktur, a kolem roku 1000 byly léčebné vlastnosti barev vžité do podvědomí každého člověka. I arabský lékař a filozof Avicena věnoval patřičnou pozornost barvám tzn. přidružoval každou barvu k nějakému lidskému temperamentu.
Světelné paprsky mají vliv na každého člověka, ale jejich působení se u jednotlivých lidí dosti liší. Například v období zimních měsíců , kdy je nedostatek světla, velké množství lidí prožívá deprese. I sexuální aktivita je ovlivňována světlem. Během léčby barvami je nezbytně požadován emocionální vztah k barvám a přizpůsobení se jejich temperamentu.

Chromoterapie k léčení využívá:

  • Ozařování barevným světlem, které trvá cca 15 minut
  • Hluboké mentální vdechování konkrétní barvy
  • Lázně s požitím barevné vody
  • Dívání se přes filtr s určitou barvou
  • Meditace v konkrétní barvě
  • Pití vody ozáření doporučenou barvou
Při léčebných postupech využívajících barev je třeba se absolutně vyhnout pití kávy, alkoholu, požívání masa a nikotinu, jelikož tyto věci zamezují léčebným účinkům barev. Barvy, které jsou studené, jsou protipólem barev teplých, tzn. navzájem se energicky doplňují. Nemoci doprovázené horečkou a načervenalou pokožkou se léčí studenými barvami a naopak nemoci doprovázené zimnicí, třesem jsou odstraňovány teplými barvami.

Červená barva

Tato barva podporuje proudění krve, zvyšuje tvorbu červených krvinek, rozšiřuje cévy v těle. Červená barva pomáhá při ochablosti končetin, epilepsii, spalničkách, anémii, vyhublosti a žloutence. Je tedy zřejmé, že červená barva budete použita obecně při léčbě komplikací krevního oběhu. Je vhodné ji použít při kožních problémech jako je plešatost, vyrážky, a lišeje. V potravinách najdeme červenou barvu v lesních jahodách, paprikách, malinách, rybízu, řepě a červených jablkách. Obecně je červená barva považována za dárce energie a vitality.

Modrá barva

K posílení nervového systému a psychické síly je nejlepší modrá barva. Má chladivé, uklidňující účinky, podporuje tvorbu bílých krvinek, zužuje cévy, snižuje tlak krve a podporuje práci nadledvinek. Modrou barvu chromatoterapeut využije při potížích s vředy, činností štítné žlázy, bolesti zubů, zánětu nosu a uší a při tvorbě bradavic. V potravinách ji najdeme v borůvkách, švestkách, vínu a máku. Modrá barva je chápána jako jedno z nejlepších antiseptik na světě, její paprsky působí jako uspávadlo.

Oranžová barva

Oranžová barva má dost podobné účinky jako červená barva, ale je o něco slabší. Podporuje tvorbu plicního tkaniva, podporuje činnost žaludku a trávení, a má pozitivní vliv na práci žláz. Velký vliv oranžové barvy se projevil při léčbě vlhkého kašle, chronického astmatu a revmatismu. Snadno ji najdeme v pomerančích a mandarinkách, žloutku vajíčka, v másle, banánech, žlutých jablkách, bílém víně, a v neposlední řadě v hruškách. Často je nazývána paprskem moudrosti, a proto pomáhá při správném mentálním vývoji.

Zelená barva

Zelená barva, která je jistým odstínem žluté barvy, ničí bacily a zvyšuje odolnost kůže. Působí podobně jako modrá barva, ale zase o něco slaběji. Tato barva se vyskytuje v ovoci a zelenině zelené barvy. Tyto plodiny obsahují chlorofyl, což je dokonalý prostředek, který má preventivní účinky proti degenerujícím látkám, pomáhá udržet dobrou fyzickou kondici. Je dobré ho užívat každý den, abychom předešli nastydnutí, chřipce a revmatismu. Zelená je celkově pojímána jako barva přírody, proto tato barva harmonizuje naše myšlenky a přináší klid naším smyslům.

Fialová barva

Je to barva, která je nejvíce blízká modré barvě a má velmi podobné účinky. Navíc posiluje životní sílu, podporuje tvoření lymfy a je schopna posílit slezinu. Pomůže při nespavosti a při úrazech způsobených otřesy. Uvolňuje tělo sevřené v křečích a zlepší neurologické komplikace. Pozitivně bude působit i při léčbě plešatosti a problémů s lupy na pokožce hlavy. Najdeme ji v červeném zelí, hlávkovém salátu, červeném vínu, řepě a borůvkách. Tato barva má schopnost oživení a přináší výživu všem buňkám v horním mozku.

Žlutá barva

Tato barva má vliv na nemoci spojené se střevy a žaludkem. Léčí špatné trávení, zácpu, větry, nemoci jaterního systému, lepru a cukrovku. Žlutá barva působí kladně na obohacování intelektuální části mozku. Žluté paprsky nesou povzbudivé účinky a významně pomáhá při sebeovládání. Najdeme ji v potravinách se žlutou slupkou, jako například citron, grapefruit, ananas, v banánech a kukuřici a také v žlutém koření.

Jaký vliv na nás má okolní prostředí?

Barvy nábytku, tapet, koberce a zdí mají také léčebné účinky. Tady je několik málo rad, jak si pomocí barev zpříjemnit život. Jestliže nemůžete v noci usnout, a když se vám to konečně podaří, máte slabý spánek a často se budíte, nechte si pokoj, ve kterém spíte, vymalovat na světle modrou barvu nebo použijte namodralý koberec a nebo využijte tónovaných světle modrých žárovek.
Máte špatnou náladu? Je tu žlutá barva, která navodí optimistickou atmosféru, proto při zařizování bytu dejte přednost žluté barvě, nemusí být příliš výrazná, ale přesto váš pokoj skvěle rozzáří. Nemáte-li rády žlutou, můžete ji nahradit oranžovou, která jistě nezklame. Červenou barvu, která je velmi dráždivá, je vhodné umístit do místností, kde netrávíme příliš mnoho času např. do kuchyní, jelikož v nás tento typ barvy může zbytečné vyvolávat agresi a působit stres. V koupelnách, kde se člověk rád uvolní je doporučována zelená barva, která nám pomůže zklidnit tělo a odpoutat ho od stresových situací.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bájaaa xD-Tvoje Affítko které tě milujé♥!!! Bájaaa xD-Tvoje Affítko které tě milujé♥!!! | Web | 11. listopadu 2009 v 19:01 | Reagovat

Já mam nejradši fialovou!! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama