Komunikace mezi rodiči a náctiletými

27. listopadu 2009 v 20:19 | moje-rodina.cz |  Rady pro rodiny s dětmi

Komunikace mezi rodiči a náctiletými

Také máte pocit, že najednou nevíte, jak komunikovat se svými dětmi? Když se naše děti dostanou do toho věku?, bývá s nimi každá komunikace velice složitá. Na většinu otázek odpovídají jednoslabičně nebo jen nesrozumitelným mručením. Nám rodičům nezbývá než se obrnit až nadlidskou měrou trpělivosti, vydržet a přežít.
Pro začátek si musíte uvědomit, že v tomto období vám dítě sdělí pouze to, co samo bude chtít. S tímto vědomím budete lépe snášet jejich mrzuté nálady a ty jasnější chvíle oceníte. Na druhou stranu, pokud ta mrzutá nálada přetrvává, zpozorněte. Mohl by to být projev hlubších problémů a asi by bylo lepší poradit se s odborníkem. Jednoznačně ale dejte najevo, že víte, čím váš potomek prochází. Že puberta, období dospívání a problémy kolem něj, trápí lidstvo od samého počátku jeho existence.

Nechte děti více sdílet váš běžný život
Puboš se vrátí ze školy a na vaši obligátní otázku: ?Jak bylo ve škole?, odpoví svým obligátním: ?Normálka.? Tím vám dává najevo: ?Nechte mě žít.
A vy můžete místo očekávané litanie: Taky bys mohla být sdílnější. Přeci jste ve škole něco dělali. Neseděli jste tam jen tak..." atd., říci: ?Já taky měla den jak vymalovaný! Šéfka po mně najednou chtěla výkazy za předchozí měsíc a já musela veškerou práci odložit a vypracovat jí je. A tím pádem jsem zase ve skluzu s tou ostatní prací. Hrůza, co ti budu povídat!?
Tímto způsobem ukážete, jak se dá stručně shrnout právě prožitý pracovní den a tím vlastně i to, jakou odpověď od dítěte očekáváte, když se pokaždé zeptáte: ?Jak bylo ve škole??
Ve chvíli, kdy se potomek přeci jenom podělí o jakousi zkušenost, zkuste na ni reagovat nějakým vlastním zážitkem z doby dospívání. Nesnažte se vždy jen poučovat. Např. ?Mami, ta naše češtinářka je poděs! S ní se fakticky nedá vyjít!. Zkuste běžné věci tolik neprožívat!
Pokud nemá vaše dítě momentálně chuť s vámi vůbec komunikovat, tak ho prostě nechte být. Dělejte, jako že se nic neděje, a mluvte s ním naprosto normálně dál. Sdělujte mu i nadále provozupotřebné informace. Přijde doba, kdy se vám to vrátí. Protože až se dítě bude potřebovat vypovídat, půjde určitě za vámi. Právě proto, že se stále budete chovat ?normálně?.
Jen upozornění ? ať už vám potomek sděluje jakoukoliv hrůzu, zachovejte klid a nesnažte se ho okamžitě kritizovat, poučovat, vychovávat. Prostě jen naslouchejte a občas dejte najevo, že chápete.
Jak donutit dítě, aby vám naslouchalo?
Je snadné vést monolog směrem k dítěti. Ale dosáhnout toho, aby vám bylo nasloucháno, je až nadlidský výkon. Mluvte s náctiletými stručně a jasně. Žádné nejasnosti, dvojsmysly. Nechcete, aby pili alkohol, tak jim to řekněte napřímo. Nestrašte je různými historkami z médií a tím, kde se komu co přihodilo. To je jim naprosto šumafuk. Kromě toho, že jim sdělujete, co zase provedli či naopak nevykonali, přidejte k tomu i vlastní pocity: Měla jsi být doma ve 23 hodin! Mám o tebe strach, když nedodržíš domluvený čas návratu. Příště alespoň zavolej nebo napiš sms.Pokud máte na srdci závažnější problém k řešení, ujasněte si předem, co vlastně od dítěte chcete a očekáváte. Dlouhé debaty s nimi nemají opravdu v tomto období žádný hlubší smysl. Ušetříte si tak zbytečné konflikty a rozbroje. I přesto, že už se cítí být ?dospělými? nebo alespoň velkými?, potřebují neustále slyšet, že je máme rádi. I když nám to samozřejmě nepřiznají. To by bylo pod jejich úroveň. Ty víš, že tě mám moc ráda a že když to jde, dovolím cokoliv. Ale oslava narozenin na chalupě u Kláry a na celý víkend?nezlob se, je vám holky, teprve 14! Klidně je oslavte kdekoliv tady ve městě, domluvíme se na pozdějším návratu domů než běžně, ale chalupa ne.
Snažte se vyhnout neustálé kritice
Vím, je to nesmírně těžké, když vidíte, v čem ta vaše holka lítá, v jakých hadrech?chodí do školy. Jaký randál si pouští do sluchátek a říká tomu muzika. Nebo když slyšíte, jak mluví se svými kamarády. Obrňte se přímo svatou trpělivostí! Nic s tím nenaděláte! Pro puboše jsou to projevy sounáležitosti s vrstevníky. Dávají tak najevo, že k nim patří a jsou in. Pokud jim v tom budete bránit, konflikty nebudou brát konce a stejně opravdu ničeho rozumného nedosáhnete.
I vy se naučte vašim dětem naslouchat
Pokud s vámi dítě mluví, věnujte mu maximální pozornost, byť by se jednalo o sebemenší hloupost. Když jim dáte najevo, že vyslechnete i triviálnosti, přijdou později i s těmi opravdovými problémy. Přijde-li dítě v nevhodnou dobu, vysvětlete mu, že teď to nejde a proč, a domluvte se na dobu, kdy budete mít dostatek času na to ho vyslechnout. Je to lepší řešení než poslouchat na půl ucha.
Pár tipů, jak postupovat při rozhovorech s "nedospělými dospělými":
- při rozhovoru s dítětem myslete na to, že je to DIALOG a ne váš MONOLOG. Dejte jim šanci se také vyjádřit. - autoritativní: ?Já jsem rodič, mne budeš poslouchat,? raději vynechejte. Tudy cesta nevede!
- naslouchejte jejich představám a názorům ,byť se vám zdají sebehloupější a sebebláznivější.
- při rozhovorech nekřičte. V danou chvíli se omluvte za to, že jste nad sebou ztratili kontrolu, a rozhovor dokončete později, až se uklidníte. I když máme každý z nás nárok na to, abychom občas ztratili sebekontrolu, jasné je, že křikem ničeho nedosáhnete.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eli Eli | Web | 28. listopadu 2009 v 13:58 | Reagovat

jj je to skvělej film =)

2 Chico Girl ™-Tvoje Affítko,které tě má rádo♥!!! Chico Girl ™-Tvoje Affítko,které tě má rádo♥!!! | Web | 28. listopadu 2009 v 16:31 | Reagovat

Čauk,jak je??Já se mám dobře xD...Prosim tě vyjádřila by ses tady k tomu článku(http://bajaaa.blog.cz/0911/deltora-poust-zkazy)...Nejdůležitější je asi v posledních 3 vetách ;-) ...Díky...PaPiiiX

3 *Miss.Bella*-tvoje oblíbené SBéčko<3 | *Miss.Bella*-tvoje oblíbené SBéčko<3 | | Web | 28. listopadu 2009 v 17:52 | Reagovat

jo,to se mi bohužel někdy stává..=(

4 lady-dap lady-dap | Web | 28. listopadu 2009 v 18:36 | Reagovat

klasnucky blogis, pridavas sem super clanky  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama