Deset vět pro každý den

7. listopadu 2009 v 19:20 | http://brebarbora.sblog.cz

Deset vět pro každý den

Je důležité aby rodiče ocenili snahu dítěte, i když výsledek nemusí být vždy dokonalý.
Chcete svým dětem vštípit odvahu, respekt vůči sobě i druhým a ohleduplnost? Zkuste v každodenních rozhovorech s nimi používat alespoň některé z následujících vět.
1. Děkuji. Pokud vám dítě pomůže, je důležité uznat jeho snahu. Mohla byste říct třeba: "Děkuji, že jsi mi pomohl(a) najít tu druhou ponožku." Nebo: "Díky, že jsi tak hezky prostřel(a) stůl. Mezitím jsem alespoň měla čas na přípravu salátu."
2. Řekni mi o tom víc. Podobná věta potomkovi naznačí, že ho posloucháte a že byste rádi slyšeli víc o tom, jak smýšlí. Podpoříte tím společný rozhovor, aniž byste vyslovovali unáhlené soudy či povrchní rady. Právě tyto reakce dítě vždy spolehlivě odradí od další komunikace.


3. Dokážeš to. Tahle věta vám bude asi znít jako fráze z amerických filmů. Pokud ji však myslíte upřímně, je dobré ji dítěti říct. Vyjádříte tím víru v jeho schopnosti. Díky důvěře rodičů se naučí dělat mnoho věcí bez vaší pomoci a to je důležité. Při překonávání překážek na cestě k dospělosti bude váš potomek ještě mnohokrát potřebovat vaši podporu, aby to nevzdal.
4. Jak ti můžu pomoci? Dejte potomkovi vědět, že jste mu k dispozici, pokud potřebuje pomoct se zvlášť těžkým úkolem. Mohli byste třeba říct: "Zkus ten příklad vypočítat sám, a pokud něco nebudeš vědět, zavolej mě a něco s tím uděláme." Oba můžete rozhodnout o tom, který úkol zvládne sám, a u kterého uvítá vaši asistenci.
5. Všichni spolu. Dítě nikdy není příliš malé na to, aby se učilo spolupracovat.
Díky týmové spolupráci může lépe a rychleji vyřešit mnoho úkolů a často si přitom užije i legraci. Řekněte třeba něco podobného jako: "Pojďme všichni spolu hrabat listí na zahradě a potom si upečeme koláč." Nebo: "Pokud všichni společně dáme do pořádku kuchyň, bude to rychlejší a stihneme jít ještě do kina." Rodinné aktivity a skupinové domácí práce se mohou vyvinout v příjemné rituály, které obohatí život dítěte a stanou se součástí milých vzpomínek na dětství.

6. A co objetí?
Neříkejte dítěti že ho máte rádi, pouze slovy. Ukažte mu to. Děti, kterým chybí fyzický dotek a láskyplné objetí rodičů, se podle mnoha výzkumů pomaleji vyvíjejí. S rostoucím věkem potomků se způsoby projevů lásky k nim mění. Někteří školáci se ještě stále rádi mazlí, zatímco jiní dají přednost rychlému objetí nebo pouhému poklepání na rameno. Je důležité vědět, co má vaše dítě v určitém věku nejraději.
7. Prosím. Když dítě požádáte o laskavost nebo o cokoli jiného, zahrňte do své žádosti tohle magické slovo. Tím mu dáte najevo, že ho žádáte o něco, co vám pomůže nebo vám udělá radost. (Nezapomeňte také říci: "Děkuji.")
8. Udělal(a) jsi to dobře! Sebevědomí dítěte roste, když se snaží a jeho výkon je odměněn. Proto kdykoli je to možné, chvalte ho. Vaše pochvala by měla být upřímná a přesná. Zaměřte se na snahu potomka a na pokroky, které dělá, nikoli jen na perfektní výkon. Pomozte mu rozpoznat jeho silné stránky a schopnosti.
9. Už je čas... "Je čas se připravit do postele." Nebo: "... udělat si domácí úkoly." Děti potřebují ve svém životě řád a systém. Právě ten jim dodává pocit bezpečí uprostřed nejistého světa. Váš rodičovský úkol je zavést a udržovat denní rozvrh aktivit vašeho potomka: pravidelný čas jídla, spánku, her a úkolů.
10. Mám tě ráda. Každý potřebuje lásku, vědomí, že ho někdo přijímá a někam patří. Nemůžeme předpokládat, že dítě ví a rozumí naší lásce vůči němu, aniž bychom mu to řekli. Dejte dítěti vědět, že ho máte rádi (a obejměte ho) je to důležité nejenom v batolecím, ale i ve starším věku.

Věty pro speciální příležitost

Promiň. Rodiče by měli uznat svoji chybu, a kdykoli způsobí smutek nebo úzkost dítěte, vyjádřit lítost: "Promiň, já jsem tě neposlouchala, řekni mi to znovu." Nebo: "Promiň, já ti teď nemůžu přečíst víc pohádek, mám telefon." Tím, že vyjádříte upřímnou lítost, ukazujete potomkovi, že jste ohleduplní k jeho pocitům. Navíc mu poskytujete dobrý příklad chování.
Ne. "Nedělej to, můžeš někoho uhodit." Nebo: "Ne, takhle se nemůžeme chovat." Či: "Ne, nemáme teď dost peněz, abychom to koupili." Když mají rodiče problém říct svým dětem NE, nenaučí je reagovat na vymezení určitých hranic. Můžete dítěti poskytnout svobodu výběru (dovolte mu třeba vybrat si oblečení nebo jídlo, které chce mít na oběd), ale buďte připravení vymezit limity - hranice, do jaké míry se může rozhodovat sám.
To stačí. "Už bylo dost televize," nebo bonbónů nebo agresivního a nevhodného chování nebo hádání se a odmlouvání. Tahle věta určuje hranice a razí cestu k tomu, aby si vaše dítě osvojilo smysl pro sebekontrolu.
Jak si myslíš, že se on (ona) cítí? Tím, že položíte podobnou otázku, poskytnete dítěti příležitost uvědomit si dopad jeho jednání na jinou osobu. Dáváte mu šanci učit se soucítit. Když s dítětem čtete pohádku nebo sledujete film, hledejte příležitosti mluvit o pocitech pohádkových či jiných postav.
Takhle to nejde. "Můžeš to zkusit jinak?" Naučit ho zvažovat další a další způsoby řešení složitějších situací je schopnost prospěšná v průběhu celého života.
Vaše reakce na problémy v každodenním životě poskytuje model chování, který bude vaše dítě jednou napodobovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ...Cute*M!... ...Cute*M!... | Web | 7. listopadu 2009 v 19:26 | Reagovat

asik pet slyšim každou chvilu! XP

2 °°CuTe_GiRl°° °°CuTe_GiRl°° | Web | 7. listopadu 2009 v 19:26 | Reagovat

Máš hezu blog  :-)

3 ♥»Lady_HaniCZka«♥© ♥»Lady_HaniCZka«♥© | Web | 7. listopadu 2009 v 19:28 | Reagovat

Ahojky.. bleskovka..:-)

4 Maruška Maruška | Web | 7. listopadu 2009 v 19:29 | Reagovat

Ahoj nechces spratelit?
Hlásni prosím pro Maruška na http://misheldischarge.blog.cz/0911/2-kolo-sonb

Ahojky,rozhodla jsem se,že začnu hodnotim blogy.V případě zájmu mi napiš do komentářů:
1.Tvé jméno
2.Adresa blogu

Já blog ohodnotím v těchto kategorích

1) První Dojem
2) Záhlaví
3) Menu
4) Návštěvnost
5) Čitelnost
6) Obsah
7)Komentáře
8)Názory ostatních

a poté Ti písnu na blog a ty si hodnocení vyzvedneš.
Jestli máš zájem tak napiš do komentářů.
Maruška

5 romcahiphop romcahiphop | Web | 7. listopadu 2009 v 19:29 | Reagovat

Ahoj chces zvysit navstevnost nebo nekam hlasnout?
jestli jo tak prid ke mně na blog  a pisni do komentare

6 Eyvind Eyvind | E-mail | Web | 1. března 2012 v 11:16 | Reagovat

Tak to jo, jo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama