Kluci jsou jiní, holky taky!

24. května 2009 v 19:59 | mladá žena.cz

Kluci jsou jiní, holky taky!

Holky chtějí být malé princezny, kluci si rádi hrají na kovboje nebo piráty s pistolemi a meči. Ten "malý rozdíl" mezi dívkami a chlapci se evidentně projevuje mnoha způsoby, ale je vrozený, nebo vyvolaný výchovou? A měli by rodiče vychovávat kluky jinak než holky?

Výchova chlapce: Pozor na hormony!

Už v maminčině bříšku se u malých chlapečků vylučuje mužský hormon testosteron - a to začíná od osmého týdne těhotenství. Protože jenom testosteron dokáže způsobit, že nenarozený plod se vyvine v chlapečka. Pokud tento hormon chybí, z plodu se automaticky vyvine děvčátko.

Po narození je úroveň testosteronu miminka tak vysoká jako u dvouletého dítěte, ale v následujících měsících klesne přibližně o celých 80 procent. Ve věku kolem čtyř let pak přijde skutečná vlna hormonů! Z ničeho nic se úroveň testosteronu zdvojnásobí. Pokud vychováváte chlapce, asi jste si všimli, že malí kluci jsou v tomto věku výrazně divočejší a potřebují hodně fyzické aktivity. Účelné vzdělávání a aktivity mohou pomoci testosteronové přetížení zvládat.

Multitasking? Výhradně pro dívky!

Vědci zjistili, že testosteron je také klíčem k jednomu z hlavních rozdílů ve vývoji mozku chlapců a dívek. Díky tomuto mužskému hormonu roste mozek chlapců pomaleji. Vývoj levé poloviny mozku je navíc pomalejší než vývoj pravé poloviny (u leváků pochopitelně obráceně). A hlavní spojnice mezi pravou a levou mozkovou hemisférou, zvaná corpus callosum, je větší a vyvinutější v mozku dívek než v mozku chlapců. To by mohlo vysvětlit dva fenomény: klukům jde obecně mnohem lépe matematika a fyzika a dívky mají schopnost multitaskingu.
Markéta Frank to pozoruje už ve školce: "Když třeba modelujeme, holky jsou schopné modelovat, povídat si s holkami sedícími vlevo i vpravo a ještě se dívat, co se mezitím děje v místnosti. Naopak kluci jsou téměř nepřístupní komunikaci - pokud něco chtějí říct, musejí přestat modelovat, říct to a zase pokračovat v modelování." Důsledek pro všechny matky chlapců: nedávejte vašemu chlapci víc než jeden úkol - nemůže a nebude to fungovat.

Klíčem je sebedůvěra

Jak už víme, dokonce i když jsou holky a kluci vychováváni úplně stejně, projevují rozdílné chování a mají odlišné silné a slabé stránky, takže podporovat a vychovávat dívky a chlapce v jejich rolích skutečně má smysl. "Důležité ale je vyhnout se stereotypům," zdůrazňuje Markéta Frank z Kids Company Praha, "holky i kluci by měli dostávat tytéž příležitosti a měli by být podporováni ve svých individuálních zájmech." K poměrně zajímavému zjištění dospěl německý psycholog Hanns Martin Trautner ve studiích s dětmi striktně rozdělenými podle pohlaví: dítě, které jako malé umí svůj svět velice jasně dělit na mužský a ženský, může později s oběma kategoriemi zacházet mnohem svobodněji. Ženy a muži, kteří brzy našli svou jasnou genderovou roli, nemají totiž potřebu neustále se ujišťovat o své sexuální identitě chováním ženy-panenky nebo macha. Mají natolik dostatečně velkou sebedůvěru na to, aby si mohli dovolit odklonit se od zavedených stereotypů.
Zdá se, že jasný koncept genderové odlišnosti a zařazení sebe sama jsou dobrým základem pro volnější zacházení se stereotypy. Člověk si může dovolit mít zájem o rozdíly a dokonce najít potěšení v zaujímání té údajně "špatné" role. A třeba doma pomoci s luxováním anebo naopak vyměnit olej v autě. ?
JAK VYCHOVÁVAT CHLAPCE: USMĚRNIT DIVOKÉ KLUKY
* Kluci potřebují víc mužských vzorů. Hlavně v prvních letech života je drtivá většina malých chlapců v kontaktu především se ženami. První ženou je pochopitelně matka, ale také ve školce a ve škole se menší kluci setkávají mnohem častěji s ženami než s muži. To je důvod, proč je tak důležitá úloha tatínka. Pokud jste samotná matka, mužský vzor může nahradit dědeček, strýček nebo třeba i trenér ve fotbalovém klubu.
* Přijímejte kamarády vašeho syna - i když se vám třeba zdá, že si vybral ty nejdivočejší děti ve školce nebo ve škole. Možná jsou to typičtí "cool prďáci", kteří vašemu chlapci imponují a může pro něj být velice důležité mezi ně patřit.
* Tatínku, jdi si hrát! Otcové si hrají s dětmi jinak než matky a pro syna je nesmírně důležité, aby si mohl hrát se svým otcem.
* Učte svého syna řešit všechny konflikty slovy. Chlapci se musejí naučit pravidla komunikace, což znamená pozorně naslouchat a předkládat druhé straně svoje argumenty.
* Pomáhejte vašemu synovi posilovat jeho jazykové schopnosti čtením, posloucháním mluveného slova a častým povídáním.
JAK VYCHOVÁVAT DÍVKY: DÁT VOLNOST MALÝM PRINCEZNÁM
* Dovolte dívkám, aby byly divoké a klidně se třeba ušpinily od hlavy k patě. Cíleně svou dceru v podobném chování podporujte. Tak se naučí objevovat své vlastní hranice.
* Rodiče mají tendenci dívky rozmazlovat a chránit je až příliš - ale snažit se svou dceru střežit jako oko v hlavě je velkou chybou. Doporučuje se naopak dát dívkám volnost, nechat je získávat vlastní zkušenosti a poučit se z chyb, kterých se dopustí. To je velice důležité pro jejich sebevědomí.
* Dovolte dívkám vztekat se, emoce jsou naprosto přirozené a vztek je také emoce. Je důležité, aby se dívky naučily své emoce uvolňovat, místo aby je dusily v sobě.
* Povzbuzujte u své dcery smysl pro prostorové vnímání. Chlapci mají lepší prostorovou představivost, což v praktickém životě například znamená, že později budou mít méně problémů vyznat se v mapách. Trénujte u své dcery prostorové vnímání prostřednictvím her na schovávání a hledání.
* Mnoho dívek rádo maluje, modeluje nebo si čte knihy a časopisy, ale v porovnání s chlapci si mnohem méně hrají venku. Určitě se svou dcerou choďte častěji ven, například na hřiště, na kolo nebo na nejrůznější výlety.
ROZDÍLNÉ CHOVÁNÍ CHLAPCŮ A DÍVEK
Když mluvíme o rozdílech v chování dětí - které jsou podle vašeho názoru těmi nejvíce viditelnými?
Já osobně si každý den všímám obrovského rozdílu, který se týká jejich oblečení: zaprvé dívky dávají přednost barvám, jako je růžová nebo jiné jasné barvy, zatímco chlapci spíš preferují barvy, jako je zelená či modrá. Anebo je jim úplně jedno, co nosí. Navíc dívky si dávají na svoje oblečení větší pozor, snaží se neušpinit se, a pokud už se zamažou, jdou se převléci. Chlapcům je jedno, jestli jsou jejich džíny špinavé nebo ne.
Rozpoznáváte podobné rozdíly v oblasti chápání?
Máme hodiny angličtiny a kurzy pro předškolní děti a tady jsou vidět rozdíly v chápání a v tom, jak aktivní úlohu na sebe děti berou. Ale tyto rozdíly nejsou genderově specifické, spíš se liší od dítěte k dítěti nezávisle na pohlaví. Rozdíl mezi kluky a holkami se znovu objevuje ve způsobu, jakým se vypořádávají s úkoly: kluci se snaží úkol splnit co nejdřív, aby mohli dělat něco nového; holky dělají opak, dokážou trávit věky zdokonalováním své práce.
Máte nějaké rady pro rodiče děvčat a chlapců, jak by měli vychovávat své dítě?
Nejdůležitější je brát děti jako jedince, nikoli podle pohlaví. Pokud můj syn chce hrát fotbal a dcera chce chodit do kurzu tancování - skvělé; pokud je to naopak - proč ne? Navíc je důležité vyhýbat se stereotypům - mělo by být normální, aby chlapec pomáhal matce s vařením nebo s umýváním nádobí, stejně jako dívka se klidně může naučit opravit si kolo. A nejdůležitější věcí, bez ohledu na pohlaví, je podporovat a vylepšovat u dítěte jeho vlastní schopnosti a zájmy.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kamilka kamilka | Web | 24. května 2009 v 20:04 | Reagovat

ahoooj máš super dess a vlastne blog celkovo :-)  :-)  :-) prídem ešte pozrieť :-)

2 M.I.M.A M.I.M.A | Web | 24. května 2009 v 20:10 | Reagovat

Je to pravda. Když jsem byla malá, taky jsem pořád chtěla být jako princezna, ovšem kupodivu na rozdíl od některých jsem z toho vyrostla a teď opravdu jen málokdy si dám na sebe šaty nebo sukni. Ale to je asi jen o zvyku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama