*Vztah matka x dcera*

24. března 2009 v 16:29 | dokonalé ženy |  Rady pro rodiny s dětmi

Vztah matka x dcera


Mezi matkami a dcerami bývá obvykle velmi silné pouto. Někdy to ale i v tom nejideálnějším a kamarádském vztahu zaskřípe a nastanou problémy. Pak je třeba vynaložit více citu, více lásky a oboustranného pochopení při jejich řešení.
Řádky určené dcerám
1. Vezměte v úvahu matčin věk

Pokud máte s matkou rozdílné názory na řadu věcí, pak si uvědomte, že má jiný žebříček hodnot než vy. Snažte se vidět věci jejím pohledem. Samozřejmě to není vždy jednoduché. Podle mnoha odborníků nemají dnešní matky a dcery téměř nic společného. Ženy nad 50 let byly vychovány spíše k tomu, aby byly dobrými matkami a hospodyněmi,.Vaše matka byla vychovaná v jiném prostředí a v jiné době než vy. Možná se vám zdají její názory staromódní, ale těžko můžete očekávat, že se změní. Kdežto dnešní ženy touží po nezávislosti a s co nejlepším pracovním uplatnění

2. Poslouchejte svou matku

Možná říká věci, se kterými nesouhlasíte, ale naslouchejte jí. Ukažte, že jejímu názoru rozumíte, i když ho neakceptujete. V různých obdobích života se vztahy mění. Rovnocenný vztah s matkou je možný, pokud v dospělosti dokážete pochopit její pozici a náhled na věci zjejí strany.

3. Nechovejte se jako dítě
Někdy můžete mít pocit viny, že vás nebaví trávit čas s matkou. Důležité ale je,že se jí přesto věnujete a víte, že z toho má radost. Pokud už máte dost toho, že se k vám matka chová jako k dítěti, zamyslete se nad tím, zda jste si to nezavinila sama. Pokud stále zůstáváte v roli dítěte a dovolujete matce se o vás starat, nedivte se, že vás má stále za dítě.
4. Zůstaňte v kontaktu
"Tady maminka, pamatuješ se vůbec ještě na mě?" Pokud takhle začínají některé telefonáty, určitě máte pocit viny, že matce telefonujete zřídka. Nejste sama. Všechny matky by si přály, aby s nimi jejich děti byly častěji v kontaktu. Tak to své matce dopřejte, telefon je velký pomocník. Nevolejte pouze tehdy, když jí potřebujete něco říct. Volejte jen tak, abyste se pozdravily a pár minut si popovídaly. Je důležité,
aby se matka cítila součástí vašeho života, tak ji z něho nevylučujte. Naopak připomínejte jí, že má stále nezastupitelnou roli ve vašem životě.
5. Zeptejte se, jak se má
Matky často staví samy sebe na poslední místo, takže je bereme jako samozřejmost. I když matka často nevyjádří své přání nebo své city, neznamená to, že žádné nemá. Matky se nás často ptají, jak se máme. My na to často zapomínáme.
6. Povzbuďte ji, aby si našla jiné zájmy
Nejhorší pocit viny zažívají děti, jejichž matka je stále doma a žije od telefonátu
k telefonátu. To může být obrovský problém a vy jako dcera to určitě cítíte jako tlak. Matka může dokonce žárlit na možnosti, které máte. Necítí se již potřebná. Pokud je to problém vaší matky, snažte se, aby si našla nové zájmy, aby její život nebyl soustředěn pouze na vás. Dodejte í jistotu a odvahu.
7. Pomáhejte své matce
Pokud matka onemocní, je někdy těžké převzít na sebe rodičovskou úlohu. I když matka bude odmítat vaši pomoc, vytrvejte. Je sice zvyklá všechno dělat sama, ale
nevzdávejte to.
Dopřejte jí pocítit, že jste tady pro ni.
8. Začínám být jako má matka ...
Pokud se přistihnete, že začínáte mluvit jako matka nebo dělat určité věci jako ona, nelekněte se! Nakonec, co je na tom špatného? Je z vás slušný člověk, takže odvedla dobrou práci při vaší výchově. Poslání a smysl rodičovství je milovat, podporovat, chránit a povzbuzovat. Dá se to dělat různými způsoby, ale každý dobrý rodič to dělá. Snažíme se sice neopakovat chyby svých rodičů, nicméně v dospělosti se často přistihneme, že kopírujeme jejich metody. Léta pozorování a soužití s rodiči, kteří jsou pro nás vzorem, mohou způsobit, že se jim velmi podobáme. Ujasněte si sama ve své duši, co máte společného se svou matkou, ať už dobrého či špatného, může vás to zblížit.
9. Poraďte se s odbormkem

Odborné poradenství může buď vyřešit konflikt mezi vámi a vaší matkou, nebo vám odhalí skutečnost, že vztah zlepšit nejde, ať děláte, co děláte. V tom případě se můžete přestat obviňovat. Pokud jste spokojena s vlastním životem, odpor k matce se může vytratit. Pokud se cítíte sebejistě a akceptujete sama sebe, budete schopna přijmout i matčiny chyby. To je jeden z nejdůležitějších kroků na cestě k lepšímu vztahu mezi vámi a vaší matkou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karla Karla | Web | 24. března 2009 v 16:35 | Reagovat

Hezky napsané, taky jsme kdysi s dcerou měly mezi sebou občas problém, ale nebylo to nic vážného a já si moc cením, že mě bere jako kámošku.

2 AaandYs3k - SBénko, který tě nechce ztratit:)) AaandYs3k - SBénko, který tě nechce ztratit:)) | E-mail | Web | 25. března 2009 v 18:28 | Reagovat

zajimavy veci jsou tam napsany:) jen dobry, ze ja zatim nemusim resit, jestli zije od telefonatu k telefonatu:D mam ji furt za zadkem:D ale neeeeeee:) proste porad jaksi bydlim necekane doma:D

3 anna anna | 26. listopadu 2014 v 20:57 | Reagovat

Hezky napsane.Taky by bylpekmy clanek o tom, jak by se mohly/mely matky chovatk dceram.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama