Leden 2009

Škola:o)

31. ledna 2009 v 21:00 | Lucie |  Škola a její příprava

Známky na vysvědčení nebyly podle tvých představ a už vůbec ne podle představ rodičů? Musíš se zlepšit! Ale jak na to? Máš problém pochopit látku ve škole, věnovat škole nějaký svůj volný čas tě děsí a v tvých sešitech a učebnicích vládne chaos? Nauč se učit! Tady máš nějaké tipy...

Naučte se látku!

Nejlépe se budete učit, když se pokusíte zapojit několik smyslů současně. Pouze číst je O.K., ale není to zdaleka dost. Informaci si zapamatujete mnohem lépe, když jí navíc ještě zapíšete nebo k ní vymyslíte nějaký příběh, do něhož probíranou látku zabalíte, nakreslíte si k tomu tabulku nebo namalujete obrázek. Jen stěží to potom zapomenete. Na nějaký kus papíru si taky zapiště klíčová hesla a přečtěte si to před danou hodinou. A když vám to pomáhá, říkejte si látku nahlas nebo jí sdělujte někomu druhému. Před těžkou zkouškou si udělejte osobní plán, a naučte se každý den určitý kus probírané látky.

Dejte najevo, že umíte!

O hodině se hlaste nebo se ptejte. Učiteli dáte najevo, že máte zájem se něco nového naučit a mít dobrou známku. A vyrušování nebo posílání psaníček vám taky moc nepomůže k lepší známce. To si nechte radši na přestávku.. Při zkoušení nemusíte mít takovou trému, když si předem připravíte řeč nebo si látku říkáte nahlas. Soustřeďte se jenom na to, co máte v hlavě a co říkáte. Nesmí vás ovládnout strach z toho, že na vás všichni koukají.

A ještě pár tipů:

1) Snažte se látku dobře pochopit, jinak nemá učení smysl.
2) Obecné poznatky spojujte s konkrétními příklady a nový poznatek srovnávejte s tím, co už znáte.
3) Když vám není něco jasné, klaďte otázky. Jsou projevem zájmu, nikoli neschopnosti.
4)V rozsáhlém celku učiva věnujte pozornost střední části učiva, kdy ubývá sil, pozornosti a motivace.
5)Alespoň půlku času věnujte samostatnému vyjádření obsahu: podtrhávání, kreslení schémat,
Učte se nahlas.
6)Obtížné a důležité učivo opakujte vícekrát v kratších časových úsecích s rozložením do více dnů.
7)K učení používejte tzv.: ztrátové časy, např.: v dopravním prostředku.
8)Ihned po výkladu si čerstvé učivo přečtěte (předcházíte tím zapomínání).
9) Individuální učivo kombinujte se společnou činností - vzájemné zkoušení, konverzace v cizím jazyce, vysvětlování si obtížných míst.
10) V domácí přípravě nezačínejte obtížným předmětem, ale taky si ho nenechávejte na konec, kdy jste již unaveni…..
P.S : A je z tebe šprt :)

Další zajímavé informace co jsem pobrala z vlastních zkušeností a také z části profesora: neučte se pozdě večer, ani po obědě, protože jste najedeni, z toho jste unaveni a chce se vám tudíž spát…
Nejlepší je prý se učit odpoledne…. Potom se vám to uloží pěkně přes noc v hlavě… Velmi dobré je se učit ráno, asi hodinu po probuzení…kdy máte energii… (proto například někteří vysokoškoláci, kteří se učí na zkoušky přivstávají hodně brzy ráno....) chyba je, když si drtíte do hlavy učivo v dobu, kdy se vám zavírají víčka únavou (jakmile jste unaveni, učivo vám do hlavy už prostě neleze!!! ) Dále je velmi důležité světlo: Nesmí být silné a nesmí být ani šero (pozor: na nevhodnou barvu např. vašeho pokoje… k učení jsou doporučeny většinou světlé, klidné barvy (např.: modrá, zelená, bílá): no vyzkoušejte si to sami a uvidíte...!!!
Dále je také důležitá teplota prostředí_ Není dobré, když je horko, že z vás lije pot a ani když mrznete na kost…. Také je velmi důležitý klid!!!!! Protože pokud vás někdo_něco ruší (muzika, neotesaný sourozenec, hluk sousedů, dělníci apod.… ) ubírá vám to až 50% ze 100% soustředění na učivo… dále nevhodné světlo nějakých 25%, nevhodná teplota prostředí, ve kterém se učíte asi 15% , barva pokoje 5% a ostatní……..jako je únava apod.…
Tak si vezměte, kolik se toho vlastně naučíte…. Samozřejmě jsou i výjimečné případy - třeba mnoho lidí si učení bez muziky nedokáže ani představit…
zdroj:Anita

Víš jak skoncovat s melancholii a smutkem?

30. ledna 2009 v 17:44 Životní situace

Víš jak skoncovat s melancholii a smutkem?

...

Zklamání - kdo by je měl rád. Všichni chceme vyhrávat a být šťastní a silní. Občas nám však život přinese i zklamání - ať už tě zradí přítel, partner se dopustí nevěry, nezískáš práci, jakou chceš, nebo tě nepřijmou na školu.

Co se s tebou děje, když na tebe padne smutek? Máš ke smutku všechny důvody, ale jestlipak své pocity dovedeš zpracovat a žít dál? Nebo tě snad smutky vrhnou do víru sebelítosti a zdá se ti, že se ti v životě opravdu nic nepovedlo? Věz, že když na tebe padne smutek, potřebuješ odněkud znovu načerpat síly. To znamená, že by sis měla zkusit všemi možnými způsoby zvednout sebevědomí.
Pečuj o sebe
Znáš to - zajdi si ke kadeřnici, vyzkoušej jiný make-up, kup si nové džíny. Lidé takové věci dělají, protože je to osvědčená metoda. Proč? Protože se budeš cítit lépe. Nejde o to, proměnit se v supermodelku - prostě si dopřej trochu péče.
Cvič a zbav se stresu
Cvičení ti může zbavit se stresu a budeš se po něm cítit silná - jen se podívej na Xenu! Náročné cvičení navíc podporuje uvolňování endorfinů v mozku - jde o přirozené chemické látky "pro dobrou náladu". (Někteří lidé tomuto stavu říkají droga běžců.) Skoč do bazénu, na běžeckou dráhu nebo tenisový kurt a vydej ze sebe všechno.
OBDARUJ druhé
Vědecké studie prokázaly, že někteří lidé ve špatné ekonomické situaci mívají deprese, protože si nemohou dovolit obdarovat druhé. Nesnažíme se ti navrhnout, že bys měla obdarovat všechny své přátele. Zájem, čas, energie nebo zkušenosti, které věnuješ druhým, ti dají pocit síly. Dokážeš tak, že máš dokonce na rozdávání. Proto zkus někde pracovat jako dobrovolník - můžeš docházet do nějaké léčebny, pracovat jako dobrovolník v nemocnici nebo venčit psy z místního útulku. Ať už se rozhodneš pro cokoliv, budeš se cítit dobře.
Uvědom si VŠECHNY své pocity
Někdy trocha smutku či menší deprese zabarví celý svět do šeda. Zkus v takovém stavu nehodnotit svou osobu nebo život. Nezapomeň, že v jednom okamžiku můžeš prožívat více pocitů - klidně buď smutná ze zažitého zklamání, ale zároveň si najdi i věci, z nichž se můžeš těšit (dobrá známka ve škole, domov, přítelkyně). Uvidíš, že tvůj život není tak špatný. Mimochodem, nesnaž se své pocity zahnat jídlem, cigaretami nebo alkoholem. Nepokoušej se utéct a vypořádej se se svými pocity tváří v tvář. Jen tak je můžeš zvládnout.
Když to sama nezvládáš
Někteří lidé mají sklon k depresím, z nichž se vlastními silami nedostanou. Pokud máš pocit, že se opravdu nemůžeš hnout z místa a smutek tě přemáhá, vyhledej pomoc. Nemáš se za co stydět. Většina lidí potřebuje někdy v životě pomoc odborníka. Udělej první krok - promluv si s výchovným poradcem ve škole, svěř se rodičům, zajdi za učitelkou, jíž důvěřuješ a řekni jí, že prožíváš těžké období. Už jen to, že jsi se odhodlala k činu, ti zlepší náladu - vždyť jsi udělala něco pro vlastní dobro


Sebevědomí na nule*

27. ledna 2009 v 13:04 Životní situace

Sebevědomí na nule...

..

Určitě to znáš - všichni ostatní jsou lepší, úspěšnější, hezčí.... Jen ty jsi podědila ty nejhorší vlastnosti na světě! Kdo by si tohle nemyslel? Kdo by se měl rád? Bohužel je to v dnešní době jen minimum dívek - a to je špatně!

1. KAŽDÁ JSME JINÁ!
Možná si často říkáš: "Moje kámoška má mnohem lepší vlasy a mnohem menší zadek!" ale uvědom si, že každá jsme jiná. Kdyby se tvoje přání vyplnilo, pak byste byli svým způsobem obě stejné - dám krk na to, že obě dvě byste zase prahli po kulatějších prsou jako má vaše spolužačka Aneta, nebo po hezčích bělejších zubech jako má Nicole Kidman. Jenže takhle to nefunguje! Představ si vedle sebe dva sexy kluky. Nemůžeš se ale rozhodnout, který se ti líbí víc. Dozvíš se, že jeden má rád brunetky s plnějšími křivkami, druhý kluk má rád blondýnky s pevnějším zadečekem. A kdybyste všichni holky byli stejné a ničím zvláštním byste nevynikali, pak by i tihle kluci museli mít stejný vkus a lidstvo by vymřelo :-D Každému klukovi se nelíbí dokonalé dívky - vždyť takové na světě ani nejsou! Každá má svoje chybičky, které třeba ty přehlížíš a ostatní si zase myslí, že je musí všichni vidět.

Trable s rodiči

21. ledna 2009 v 17:56 Životní situace

Nemám si co říct s tátou ani mámou


Zase mi nevěříš?

Taky máš problém s vymlouváním se a lhaním rodičů? Už tě nebaví to jejich nekonečné stěžování, jak jsi prolhaná. No a ve škole to platí stejně.
Jasně, nikdo rodičům nebere jejich vlastních zkušenosti. Ale sami si občas něco přikrášlí ve svůj prospěch, někdy trochu zalžou, občas na něco zapomenou a pak se vymlouvají, že dělali, co mohli, ale že to opravdu nešlo. Takové to podle sebe soudím tebe už dávno neplatí.
I když tě už několikrát nachytali při zapírání a podvodech, nemají právo tě křivě obviňovat a dělat si o tobě mylné představy.
Kde se vlastně v tobě bere ta potřeba uhnout nebo obejít? Je to paradoxní, ale odmala tě nejsilněji ovlivňují rodiče. A právě ti šlápnou kolikrát vedle.
Nechávají se zapírat do telefonu, často si neodpustí různě peprné komentáře na cokoliv. A i když jsi si to nikdy neuvědomovala, tento vzor jsi se snažila podvědomě vždy napodobovat.

Jak s tebou vaši odmala mluví?

Myla sis ruce? Čistila sis zuby? Později pak: Připravila sis věci do školy? Učila ses? Určitě jsi často odsekla JO. Útoky, výčitky, to trapné moralizování a příkazy. A ty mají k dialogu daleko. Jak potom můžeš s rodiči v pohodě komunikovat, když tě k tomu nevedli a neučili?
Další problém je také v tom, že vidí rodiče hned všechno černě? Jestliže od druhého očekáváme jen to dobré, tak se zvyšuje pravděpodobnost, že opravdu takový bude. Tahle rada platí oboustranně - jak pro rodiče, tak pro tebe. Dej i rodičům znovu a znovu šanci a uvidíš,že vaše komunikace jenom pokvete. Dokaž vašim, že je v tobě kus dobrého a přesvědč je o opaku. Udělej se sebou změnu a uvidíš, co se nejen doma začne dít. Na dobrý začátek není nikdy pozdě.


*Osamělost*

16. ledna 2009 v 19:24 Životní situace

Osamělost-tichý nepřítel

Po všech nezdarech, zklamáních nebo situacích, kdy vás partner opustil, si možná řeknete, že člověku samotnému je nakonec lépe. Než znovu zažívat ten pocit smutku, beznaděje či deprese, to raději být v klidu a sám…
Řada studií však potvrzuje, že také samota představuje pro organismus stres, může prohloubit deprese, různé druhy závislosti apod. a projevit se i řadou neduhů souvisejících se stresem (klidně i fyzických). Při takovém stresu vyvolaném samotou začne tělo nadměrně produkovat hormony, může se zvýšit srdeční tep (hrozí daleko častěji srdeční příhody) a oslabit celková imunita organismu. Při dlouhodobém stavu se může stát osamělost i příčinou předčasného úmrtí (co takhle případy pevných dlouholetých manželských svazků, kdy oba partneři si byli velice citově blízcí a kdy po smrti jednoho ho ten druhý o dlouho nepřežil?)
Přichází nečekaně!
A že to váš případ rozhodně nebude? Máte přece kolem sebe spoustu přátel a možnost kdykoliv se vypovídat. Sedět doma a trápit se rozhodně nebudete a zajímavý program (bez nutnosti přizpůsobovat se druhému) si rozhodně snadno najdete. Ale to nic nezmění na tom, že v bytě budete po každém návratu sami. A pakliže ho opravdu nebudete využívat jen na přespání, pocit osamění vás může přepadnout kdykoliv - a to třeba i naprosto nečekaně.
Samota a osamění - je to stejné?
Řada lidí dává mezi pojmy samota a osamění rovnítko. S osamělostí se během života setkal asi každý. Tento pocit se prvně projeví v období dospívání, kdy si mladý člověk připadá sám, nepochopený, neví, co chce, mnohdy ani kdo je, čím chce a s kým chce být. Ale i později, v podstatě v kterékoliv fázi života, se může tento neodbytný pocit osamění dostavit. A nemusí to vůbec souviset s tím, jestli člověk žije sám či v partnerském vztahu. Nepřišlo vám také někdy (nebo se vám alespoň nesvěřila přítelkyně), že děti už vás nepotřebují, manžel vás už ani nevnímá, přátele na vás nemají čas a vy sami si připadáte k ničemu? Jistě že se člověk žijící sám může cítit osamělý, ale nemusí tomu tak být. Pravdou ale je, že takový člověk může být k onomu neblahému pocitu náchylnější. Zvlášť jestliže prožil velkou citovou krizi.
K pocitu osamění však může vést i řada dalších příčin (nejenom rozpad vztahu a rozchod) - např. přestěhování se, odchod dětí z domova, změna zaměstnání, ztráta rodičů… Osamění bolí! Smutek, strach, beznaděj, pochyba, odloučení, prázdnota, ale i nuda - s takovými bolestnými pocity se musí osamělý člověk vyrovnávat. Mohou na člověka padnout doma v opuštěném bytě, ale i na té nejrušnější ulici či bujarém večírku. Osamělí lidé přestávají se svým okolím komunikovat a mohou se zcela uzavřít do sebe. Takový krátkodobý pocit osamění zažije občas asi každý. Může to způsobit nějaká konkrétní příčina (rozchod, úmrtí, zrušená schůzka…) - jde o tzv. situační osamělost. S tou se můžete vypořádat sami či za pomoci svých blízkých a přátel.

Někteří lidé však mohou trpět chronickou osamělostí - tedy dlouhodobou bez nějaké zjevné příčiny. Takový člověk by měl jistě neváhat a vyhledat pomoc odborníka.
Zdroj:Azzy

Recepty na pohodu

16. ledna 2009 v 14:59 Životní situace

Recepty na pohodu

Šťastná můžete být skoro 24 hodin denně! Stačí se obrnit pohodou, kterou vám ani nejškodolibější hnusák neotřese.
Že máte jíst zdravě a občas rozhýbat šunky, pro vás není žádnou novinkou už pěkně dlouho. Moc dobře víte, co musíte dělat, aby vám v zádech nelupalo, žaludek netlačil, páteř neúpěla a nehty se nelámaly. Jak aktivně ale makáte na tom, aby vás nebolela duše? Vaše citová odolnost má pro váš život stejnou důležitost jako zdravá páteř, přesto vám na ni žádný lékař lázně nepředepíše. Proto jsme tu my a vystavíme vám recepty na dobrou pohodu. Pokud se podle nich zařídíte, založí se vám v hlavě sklad příznivé energie, která vám pomůže v klidu čelit všem úskalím, na něž dřív nebo později narazíte. "Vždycky jsem se snažila žít zdravě. Plavala jsem, hrála tenis. Jedla jsem samé saláty, ovoce a cereálie, k dortům se obracela zády. Že bych se ale cítila nějak skvěle, to říct nemůžu," vzpomíná pětadvacetiletá recepční Blanka. "Byla jsem pořád podrážděná, a když mě vyhodili z práce, složila jsem se. Plynule mě pak opustil přítel, ten syčákl! Dva roky jsem za něho platila nájem! V tu chvíli jsem si uvědomila, že se musím sebrat, nebo skončím na práškách. Psychicky se obrnit. Hodila jsem na papír, co pro sebe musím udělat, a naplánovala si, jak to stihnout za půl roku. Hned jsem se cítila líp, a když se mi většina těch věcí opravdu podařila, hrozně mě to nakoplo! Přestala jsem také úzkostlivě dbát na zdravý životní styl a užívala si svobody." A tady někde začíná naše bezprášková cosmo terapie! Čtěte svůj předpis!


Objevte své lepší já
Jak to provedete: Až budete mít chvíli jen pro sebe, zalezte si někam, kde vás nikdo nevypátrá. A představte si, jaká byste chtěla být za dva roky. Ať je tahle představa co nejvíc reálná! Nemilosrdně zaplašte fantazie na téma, že jste vyhrála sto milionů ve sportce, vypadáte jako Angelina Jolie a právě plujete na vlastní jachtě po boku Brada Pitta. Soustřeďte se spíš na vlastnosti a vysněte si své druhé, lepší já. Vidíte se? Jste milejší, rozumnější, uvolněná. Nebojte se zajít do detailů, jde přece o vás samotnou. Až před vás později žuchne nějaký problém a vám bude do breku, zhluboka se nadechněte a vylovte z paměti svou vizi. Když budete trénovat, stane se tahle představa trvalým zdrojem vaší pohody. Potvrzuje to i šestadvacetiletá učitelka Ivana, které se blíží zářijový nástup do proslulé karlínské základky: "Občas mě nějaká třída pěkně vytočí a já mám pak slabých deset minut, abych se v kabinetu uklidnila. Naučila jsem se brát ty své pubertální záškodníky s nadhledem."

Natrénujte empatii
Jak to provedete: Pokud těžko snášíte změny a vůbec přistupujete k životu jako stará konzerva, nesmíte se divit, že vás lidé považují za konfliktní a že se pořád s někým hádáte. Zkuste se občas vžít do druhých. Vymyslete si situaci, kdy se s někým o něco přete. Vezměte dvě židle a postavte je proti sobě. Na jednu se usaďte a vysvětlete nahlas svůj postoj. Pak přesedněte na tu druhou a vymýšlejte, jakými argumenty by zašermoval váš soupeř. Rozdílné úhly pohledu vám lépe umožní pochopit chování toho druhého. Pokud vám přijde úchylné mluvit sama k sobě, přiberte do hry partnera a dvě minuty ho poslouchejte. Zapojte své oči, uši i srdce. Poté přítele přerušte a zopakujte mu co nejvíc z toho, co právě říkal. Jednak tím zlepšíte vzájemnou komunikaci, jednak líp pochopíte, jak co myslel. "S přítelem se občas pohádáme. Dřív jsem jen uraženě práskla dveřmi. Pak jsem přišla na to, že když se nemůžeme dohodnout, je lepší si promluvit. Já mu vysypu, co se mi nelíbí, a on taky. Většinou se pak domluvíme," líčí třicetiletá kadeřnice Líba.

Vypracujte si plán B

Jak to provedete: "Ať se děje cokoliv, mám v záloze plán B," prozrazuje sedmadvacetiletá právnička Kristýna. O co jde? "I když jsem zrovna spokojená s tím, co zrovna dělám nebo mám, vždycky tak trochu tuším, že to nemusí trvat věčně. Pracuju v advokátní kanceláři, práce mě baví, ale vím, že mě můžou kdykoliv vylít. Taky mám zrovna přítele, je fajn, ale vztahy se prostě rozpadají, s tím nic nenaděláte. Takže si sice práci i přítele užívám, ale zároveň už mám promyšlené, co bych dělala, kdyby mi některá z těchto jistot krachla. Pokud bych dostala kopačky, odjela bych na rok do Austrálie. Když mi dají výpověď, začnu studovat další vysokou a najdu si práci na poloviční úvazek." Zkuste si i vy vymyslet plán B. I když se něco zhroutí, vy se z toho nesložíte, protože budete vědět, jak dál. Tohle vědomí vás ohromně osvobodí a povzbudí. Nebudete se bát riskovat a můžete být na sebe i na ostatní náročnější, protože máte vždy po ruce promyšlené další řešení. A co se stane, když najednou zjistíte, že plán B vás přitahuje mnohem víc než současný stav? Jednoduše ho zrealizujte! "Vždycky jsem měla pocit, že vyčerpávající zaměstnání a náhodné vztahy jsou pro mě to pravé ořechové. Jednoho dne jsem začala přemýšlet, co budu dělat, až mě to přestane bavit. Představila jsem si sama sebe s kočárkem a něžným chlapem po boku. Ten nápad se mi tak zalíbil, že jsem ho hned zrealizovala. Jsem šťastnější než kdy předtím," směje se osmadvacetiletá ekonomka Eva.
Dopřejte si mozkový úklid

Jak to provedete: Nejmíň hodinu týdně nedělejte nic. Vůbec nic. Vypněte mobil i televizi, nechte z klína sklouznout svůj Cosmáč a jen tak seďte nebo třeba zírejte z okna. Pokud takové nicnedělání vůbec nesnesete, podlehněte alespoň masáži nebo sauně. Natáhněte se a užívejte si sladké zahálky. Mozkové prázdniny jednou týdně vám umožní vidět problémy mnohem jasněji. Odpočinutá hlava navíc myslí pozitivněji než přepracovaná. "Každou sobotu odpoledne vypadne manžel na trénink a poté, co mě polituje, že zůstanu sama doma, potlačím úsměv, zapálím si svíčky, rozvalím se v křesle a poslouchám pohodovou hudbu," usmívá se devětadvacetiletá podnikatelka Míša. "Všechny stresy ze sebe smyju a cítím se jako znovuzrozená."

Radujte se z maličkostí
Jak to provedete: "Nestává se mi to zrovna často, ale pokaždé, když mi dojde, kolik mám úžasných kamarádů a hlavně milující rodinu a práci, jež mě baví, opakuju si, že vlastně vůbec nemám proč na svůj život nadávat, protože spousta lidí by za tohle dala bůhvíco," zdůrazňuje čtyřiadvacetiletá redaktorka Lucka. Každý večer před usnutím myslete na věci, které vás během dne potěšily. Stačí maličkosti - v práci se vám vyhnul průšvih, kamarádka vám pochválila sukni a během oběda se na vás usmál pěkný chlap od vedlejšího stolu. Jakmile si tento zvyk osvojíte, zjistíte, že se vám dějí v podstatě samé příjemné věci. Docvakne vám, jaké vlastně máte štěstí, a vaše odolnost proti depresím závratně vzroste.Žijte naplno
Jak to provedete: Jednou za měsíc se zeptejte sama sebe: Kdyby mi zbývaly dva dny života, co bych dělala? A s kým? Dřela bych šest dní v týdnu deset hodin denně? Trávila bych je s kámoši, se kterými sice chodím pařit, ale zas tak moc zajímaví pro mě nejsou? Možná promrháte ohromné množství energie, abyste nějak vyšla s protivnými sousedy nebo se placatila po návštěvách u známých, na kterých vám zas až tolik nesejde. Když si ujasníte, jak byste prožila poslední dva dny svého života, ihned odhalíte, co je pro vás opravdu podstatné. Udělejte si seznam pěti lidí, na nichž vám v životě nejvíc záleží, a o víkendu jim zavolejte. Když jste se dlouho neviděli, domluvte si schůzku - budete se na ně těšit tím spíš, že jste si čerstvě uvědomila, jak moc pro vás znamenají. "Ihned po maturitě jsem se odstěhovala do Hradce. Naši to pořád nemohli pochopit, ale já jsem tolik potřebovala něco jiného než okopávat brambory, že jsem skoro rok domů na vesnici nejezdila," svěřuje se dvacetiletá studentka Šárka. "Pak se mi jednou v noci zdálo, že naši umřeli. Probudila jsem se ubrečená. Teprve v tu chvíli mi došlo, jak moc je mám ráda. Od té doby za nimi jezdím každý třetí víkend a perfektně si to užívám."

Objevujte nepoznané

Jak to provedete: Naučte se každý měsíc něco nového a své vzdělávání chápejte jako investici do dlouhověkosti. Možná si při slově učení vzpomenete na osmou třídu, kdy jste se dlouze snažila dostat do hlavy rozdíl mezi žulou a rulou a učitelka biologie vám nakonec stejně nasolila čtyřku. Osvojovat si ale můžete cokoliv - třeba italská slovíčka, která oceníte během flirtování o dovolené, nebo břišní tanec, jímž můžete oslnit přítele. Hledejte si stále nové cíle a nenechte mozek zakrnět. Čím víc věcí se pokusíte pojmout, tím déle se udržíte duševně příčetná a vaše sebevědomí s každým dílčím úspěchem poroste do nebe. "Přítel se mi nedávno přiznal, že jsem ho od začátku fascinovala tím, jak jsem se neustále pouštěla do něčeho nového. Přihlásila jsem se na kurz salsy, začala jsem s ním závodit na motokárách, občas jsem vyrazila s kamarádkou pomáhat do uprchlického tábora a četla jsem knížky o francouzské historii. Jeho bývalka prý jen seděla doma na zadku a lakovala si nehty. U mě nikdy neví, s čím na něho kdy přijdu, a navíc se se mnou má pořád o čem bavit. Rozhodně to ale nedělám proto, abych s někým soupeřila nebo někoho okouzlovala. Prostě mě baví objevovat nové věci a mám radost, že se mi to daří," vypráví jedenadvacetiletá překladatelka Pavla. Nejenže budete spokojená sama se sebou. Vnitřní bohatství z vás sálá všemy póry a záříte jako sluníčko!

*Jak poslat k vodě neúspěchy*

15. ledna 2009 v 17:29 Životní situace

Jak poslat k vodě neúspěchy

1.

Než se začneš litovat, házet květináčem a brečet, posuď, jestli to opravdu stojí za to.


Samozřejmě vím, že člověka často rozhodí sebemenší maličkost, ale TY musíš docílit toho, abys dokázala situaci realisticky posoudit. Až pak mávni rukou, breč nebo případně hoď svému klukovi na hlavu květináč. Uvidíš, že se tím vyhneš spoustě nepříjemností. (Těžko by ti tvůj kluk odpustil otřes mozku jenom proto, že ti řekl, že jde hrát s klukama fotbal a tys měla pocit, že tě odsunul do druhé "lajny", ne?)

2.

Nezapomeň si říct, že každý má právo být jednou šťastný.Když ty jsi byla před měsícem čerstvě zamilovaná, tvá kamarádka prožívala těžký rozchod. Proto nebuď smutná a nic jí nevyčítej, až ty budeš opuštěná a sama a ona si bude užívat se svým novým objevem. Každý má někdy dobré a špatné dny. Přiznej si prostě, že se teď necítíš dobře, a těš se na hezčí dny, které URČITĚ brzy přijdou.
3.

Také si musíš srovnat v hlavě, kdo za to může, že jsi tak nešťastná.


Tvé výsledné chování už pak záleží na situaci. Jestli si uvědomíš, že to byl "někdo tam nahoře", kdo tak rozhodl, tak to prostě přijmi. Pokud to udělala schválně tvá sokyně (hlavně jí nedej "pěsťovku" mezi oči), v klidu, ale důrazně ji upozorni, že až příště bude mít něco na srdci, ať ti to laskavě řekne pěkně do očí.


*Když konverzace vázne*

13. ledna 2009 v 17:39 Životní situace

Když konverzace vázne


Nebojte se začit
Máte strach, že se zesměšníte, že budete vypadat dotíravě nebo že se dočkáte odmítnutí? Zapomeňte na to, uvolněte se a začněte. Berte lehkou konverzaci jako ping-pong. Několika přátelskými větami nahrajte partnerovi, který vám míček přihraje zpět. Stejně jako při sportu platí: tréninkem se zlepšujeme.
Lehkost nade vše
Jinak řečeno:
žádná těžká témata a analýzy. Možná, že se vám to zdá povrchní, ale má to smysl. Zpočátku máte možnost zjišťovat, jestli jste vůbec se svým konverzačním partnerem naladěna na stejné vlnové délce. Vhodnými tématy k rozhovoru jsou záliby, jídlo, cestování, filmy, hudba a knihy. Absolutními tabu by měly být problémy, nemoci, rodinné záležitosti, sex a peníze.
Hledejte to,co vás spojuje

Nemusíte se vyjadřovat extrémně vtipně, hlubokomyslně a inteligentně. To dokonce většinu lidí odradí.. důležité je, abyste si nějaké téma vůbec našla. Když o sobě skutečně nic zajímavého nevíte, mluvte o něčem, co právě společně prožíváte, např. o zajímavé přednášce nebo o módě, v krajním případě i o počasí. Nemějte strach z banalit.
Neklaďte nesmyslné otázky
Rozumnými otázkami dokazujete, že vás ten druhý opravdu zajímá. Pokud ho správně motivujete, rád vám bude osobě něco vyprávět. Nejlepší je používat i otevřené otázky, kterými dáte druhému šanci na delší vyjádření : proč…?; jak se vám to stalo? apod. otevřené otázky jsou startérem dobré konverzace.
Aktivně naslouchejte
Každý člověk rád vypráví o sobě, proto ohleduplně nasměrujte pozornost na konverzačního partnera. Udržujte kontakt očí, občas se pousmějte a přikyvujte. Nebudete působit nudně, právě naopak. Partner vaši snahu ocení a stonásobně se vám to vrátí - možná získáte nového a zajímavého známého.

*Jak přežít ve škole v pohodě*

13. ledna 2009 v 16:42 | Lucie |  Škola a její příprava

Jak přežít ve škole v pohodě

bravogirl

Jak se správně učit,připravovat,plánovat

Ve škole
Naslouchej
 • budˇjedno velké ucho při výkladu
Piš
 • smysluplné zápisky,v kterých se dokážeš orientovat
Ptej se
 • na to,co ti není jasné

  Doma

 • Zajisti si-klid,podmínky k učenÍ(udělej dohodu s rodiči,sourozenci...)
 • Připrav si-vše potřebné pro studium k ruce
 • Vytvoř si-studijní plán+program každého dne+čas domácí přípravy(2-3 hod.)


  Jak se učit


 • Přečti si-celou probranou látku-budeš vědět,o čem se učíš
 • Čti-danou látku znovu po částech
 • Dělej si-průběžně poznámky na papír-vyber to nejdůležítější,píš v heslech
 • Ptej se-odpovídej na kontrolní otázky-KDO?,CO?KDE? KDY?,PROČ?,ZA JAKÝM ÚČELEM
 • Opakuj-samostatně,co ses naučil
 • Kontroluj-s pomocí učebnice,sešitů
  Jak se z toho nezbláznit?


 • Relaxuj-věnuj se nějaký čas něčemu jinému(hudba,sport...)


 • Dobře a pravidelně spi a odpočívej


*Správná doba*

12. ledna 2009 v 20:59 Životní situace

Správná doba...


...aneb ideální denní rozvrh, s pomocí kterého můžeš ušetřit plno času. Tvůj mozek je nejvýkonnější v určitou hodinu - tehdy můžeš přijmout nejvíc učení; cvičení zase bude nejvíce efektivní taky v určitou hodinu - a je toho víc. Tak proč to aspoň nezkusit využít? A tady se dozvíš, jak na to. (kdy na to.)

...na vstávání

Jo, tohle někdy nemůžeš ovlivnit, zvlášť, když chodíš do školy. Ale pořád tu jsou víkendy. A prázdniny :-). Takže někdy to jít musí. A to se doporučuje vstávat v 7:30. Výzkumy prokázaly, že když vstaneš před 7:21, máš ceý den vyšší hladínu stresového hormonu kortizolu. Když vstaneš později, bude nižší. Ale jinak obecně platí, že bys měla spát rozhodně víc než 7 hodin. To pak nezáleží na kortizolu, ale na tobě ;-). A PS: Taky ti funguje, že když si před usnutím několikrát zopakuješ, že vstaneš třeba v šest, fakt se přesně v šest probudíš? To se mi strašně líbí :-). Každý z nás má totiž něco jako "vnitřní budík". No fakt. Aby ti ale "fungoval" nesmíš být ve stresu. A ještě něco - ovoce jez dopoledne, aby tvé tělo stihlo do večera zpracovat všechny cukry, které obsahuje. Zelenina přijde na řadu odpoledne.

...na přijímání informací

Mezi 9. a 10. hodinou ranní je tvá krátkodobá paměť v nejlepší kondici. Takže teď se ve škole ještě soustředíš... no, a pak to postupně ochabuje :-). Ale nemáš se na co vymlouvat, zase je jen na tobě, jestli se vydržíš soustředit, nebo ne. Ale komu by se chtělo :-).

...na rozhodování

12:00 - nejlepší příležitost rozhodnout se správně. A rychle. To ale neznamená, že není potřeba promýšlet a zvažovat, bez toho se většinou neobejdeš. Spontánní rozhodnutí jsou ovšem taky přínosná (většinou) - teď by ses spíš měla rozhodnout, k čemu se při řešení problému přikloníš - určitě jsi nad ním už přemýšlela.

...na oběd

je přesně ve 13:00 hodin. Ale na druhou stranu - je sice fajn řídit se tím, co ti nejvíc pomůže zvládat čas - jíst bys měla tehdy, když máš opravdu hlad, a skončit ještě před tím, než se přejíš. Nejez jen proto, že nemáš co jiného na práci nebo se nudíš. Tohle je podle odborníků jeden z problémů dnešní doby - odvykli jsme si naslouchat svému tělu. Tedy, ne svému tělu :D, ale jeho potřebám. Tzn. to, abys jedla, když cítíš hlad.

...na bolestivé kosmetické procedury

Jaké? Třeba trhání obočí, zubů :D nebo epilace... však víš. Ve 14 hodin totiž nejlépe snášíš bolest. Chudák holka :D

...na učení

Teď, mezi 16. a 17. hodinou získáváš výdrž a nejlíp se učíš. Navíc nemá cenu nechávat to na později - chápu, že se ti třeba nechce, ale večer se ti nebude chtít ještě víc :-). Takže... no ok, teď na začátku školního roku se stejně ještě (skoro) nic neučíte... :-).

...na cvičení

Jsi připravená, pružná a plná energie! Mezi 16. a 19. hodinou (jasně že ne celou tu dobu :-)) je ta nejlepší doba ke cvičení. Takže se do toho pusť. Ideálně tak 3-5x denně. Ale o tom se zase rozepíšu v jednom z příštích článků.
...na holení
Nebo prostě na něco jinýho, k tomu se dostanu. K večeru se ti totiž v rukou usazuje klid, takže ti moc nehrozí, že se ´škrábneš´žiletkou a podobně.

...na cokoli, co jsi nestihla udělat předtím

Ve 20:00 totiž většina lidí zbystří. Jestli mezi ně nepatříš, zapni TV a upraž si popcorn :-). Nebo prostě něco, na co máš náladu.

...na spaní

Určitě před 23:00. I to ale může být pozdě, takže tady zase poslouchej své tělo (takže spát jdi tehdy, když budeš unavená + pokud to jde, abys naspala minimálně 7 hodin.
Zdroj:VerRy

*Bud´ve škole v pohodě:o)*

10. ledna 2009 v 21:14 | girlsworld-m.blog.cz |  Škola a její příprava

Bud´ve škole v pohodě

Stresuje tě škola? Míváš vždycky strašné depky, kdykoli se dostaví nějaká větší písemka? Proč? To se přece může změnit! Super tipy - jak se dobře naučit - jak si všechno dobře zapamatovat - jak si správně organizovat čas - super tipy a strategie na učivo - 3 s.o.s jak se vypořádat s šikanou, zasednutím učitelky a špatným vysvědčením. Od teď by už mohla být škola zábava, co myslíš?
1.
ABY TI TO ŠLO RYCHLEJI DO HLAVY...
 • Uč se postupně po malých dávkách!
 • Udělej si přestávku, nadýchej se čerstvého vzduchu!
 • Strategie naší profesorky: Zopakuj si všechno učení, hned ten den, co jste se ho učili! Zapamatuješ si z toho totiž přibližně 70% , než kdyby ses biflovala 3 dny starou látku, kterou si už ze školy nepamatuješ!
 • Uč se vždy od nejtěžšího předmětu!
 • Ze školy si zapisuj i drobné poznámky a úkoly do diáře!

2.SPRÁVNÉ PLÁNOVÁNÍ ČASU...
 • Naplánuj si přibližně: 60% na všechny předem plánované činnosti, domácí úkoly, koníčky, 20% na neplánované činnosti, rodinu, neohlášené kamarády, 20% na spontánní činnosti, kamarády, kino, nákupy...
 • Vždy si denně naplánuj: 7 hod škola + oběd. 2,5 hod učení. 0,5 hod odpočinek. 1,5 hod pomoc rodičům. 2 hod přátelé. 2 hod kroužky. 8 hod spánek. 0,5 hod odpočinek. Je to celkem 24 hod.
3.SUPER TIPY A STRATEDIE
Matematika
 • Napiš si učivo na papír A4, papíry pak rozděl do jednotlivých pokojů. Vzorce se pak nauč na příslušném místě.
 • Zapamatuj si data, čísla, vzorce! Vezmi si papíry a na každý list napiš číslo od 0 do 9. Přiřaď si je:
0= Vajíčko
1= Skokanská věž
2= Labuť
3= Srdce
4= Plachta
5= Panděro
6= Sloní chobot
7= Kosa
8= Horská dráha
9= Balonek

Symboly bys měla volit tak, aby se ti pak číslice a k ní přiřazené obrázky spojovaly automaticky.
Cizí slova
 • Pořiď si samolepící bílé lístky a nalep je na příslušné předměty ve vašem domě, ale pod příslušným cizím slůvkem (např. na pero - pen) a podobně.
 • Pusť si na DVD film, který máš okoukaný snad stokrát, jenže v cizím jazyce (třeba s titulkami). Brzy si spojíš jednotlivé věty a názvy!
4. DOKONALÁ PŘÍPRAVA...
 • Před písemkou/zkoušením si doma shromáždi všechny potřebné materiály, informace, obrázky, které budeš potřebovat.
 • Vezmi si papír A3 a vyrob si z něj plakát. Všechny důležité informace nezapomeň zapsat! Plakát měj neustále na očích!
Školní S.O.S
 • Zasedla si na mě učitelka!
Nejdříve se zeptej spolužáku ve třídě na jejich názor, ať nejsi jediná, kdo si myslí, že si na tebe zasedla, také je důležité mít svědky. Nejdříve jí to zkus natřít :-) Jak? Choď do hodin vždy připravená, protože je možné, že tě neustále zkouší jen díky tvé nepřipravenosti. Jestli ani to nezabere, vyzpovídej se rodičům! Rodiče za ní jistě zajdou a o všem si promluví. Nebo kontaktuj přímo ředitele.
 • Špatné vysvědčení!

  I na poslední chvíli se s tím dá něco dělat! Připravuj referáty, dávej v hodině pozor, připravuj se, nech se dobrovolně vyzkoušet! Ještě není vše ztraceno! Jestli tě rodiče za vysvědčení pořád "komandují" , mrkni schválně na to jejich :-)
 • Ve škole mě šikanují!
Pozor! Ihned se s tím někomu svěř, nejlépe kamarádce, rodičům, učitelce! Tím, že to dusíš v sobě bude všechno ještě horší! Nebo se přihlaš na jinou školu! Kontakuj rodiče, protože s tímhle si jistě sama neporadíš!Jak překonat trému:o)

10. ledna 2009 v 17:35 Životní situace

Jak překonat trému

Snad každý člověk se ocitl v situaci, kdy mu tréma svázala jak jazyk, tak pohyby. Znáte ten nepříjemný pocit před důležitou zkouškou ve škole, nebo před veřejným vystoupením? Máte chuť utéct, třesou se vám nohy a máte pocit, že jsou dřevěné, potí se vám ruce, červenáte se nebo blednete, sotva dýcháte, zrychlí se puls, svírá se vám žaludek. Myslíte si, že to na vás všichni vidí. Čekáte pěknou ostudu.
Tréma- je nevysvětlitelný strach z prvních minut kontaktu s něčím novým, neznámým. Pocit panické hrůzy ze selhání. A to zrovínka v okamžiku, kdy chceme působit co nejlepším dojmem. Zapůsobit na první milostné schůzce, nebo na výběrovou komisi při konkurzu, nebo v rámci vzdělávání na zkoušce, anebo svým hereckým či řečnickým uměním. Máme strach z toho, že namísto zapůsobení si "uřízneme" pěknou ostudu
Prostě se cítíme ohroženi a naše tělo jako v ohrožení reaguje. Připravuje se totiž na "boj nebo útěk" - přesně tak, jak se to naučilo v době, kdy se člověk teprve stával člověkem a kdy přežití člověka záviselo na tom, jak dokázal bojovat při lovu nebo v nebezpečí, případně jak rychle dokázal před nebezpečím uniknout:

 1. Mozek si uvědomí nebezpečí a aktivuje autonomní nervstvo (to dává signály do různých částí těla) 2. MYSL se na nebezpečí soustředí a pracuje na tom, jak je odvrátit


 3. NADLEDVINKY začnou produkovat adrenalin, který aktivuje celé tělo a uvolňuje ze zásob cukr pro energii


 4. PULS SRDCE se zvyšuje, stoupá krevní tlak, krev se hromadí v nohou a rukou


 5. SVALY jsou napjaté a připravené na akci


 6. DECH se zrychluje, aby bylo dost kyslíku pro akci


 7. KAPILÁRY NA KŮŽI A NA RUKOU se stahují, aby případné krvácení bylo co nejmenší (blednutí, chlad)


 8. TRÁVENÍ se zpomaluje, klesá produkce slin (vyschlo v ústech)


 9. JÁTRA uvolňují zásobní cukr


 10. SVĚRAČE MOČOVÉHO MĚCHÝŘE A KONEČNÍKU - zvyšuje se jejich sevření

  Je známo, že každý dobrý řečník potřebuje ke své přednášce určitou trému. Také dobrý herec má trému před vystoupením. I dobře a dostatečně připravený student má obvykle trému před zkouškou. Někdo větší a někdo menší. Každý z nás má jinou odolnost.
  Ostatně tréma není jen něco záporného - je to i náš spojenec. Zvyšuje energii, zrychluje reakce a také dává jiskru našemu oku. Jde jen o jednu maličkost - nenechat si trému "přerůst přes hlavu".
  Sir Winston Churchil míval také trému. Údajně se jí zbavoval tak, že si představoval svoje posluchače v děravých ponožkách. A podobná psychologická pomůcka může být docela účinnou zbraní pro kohokoliv z nás.
Mnozí psychologové uvádějí i další možnosti obrany proti trémě - například vědomě se pozitivně naladit. Jak se to dělá? Úplně jednoduše. Zkusme se usmívat. Nic nevadí, že zpočátku úsměv "nejde od srdce". Naše bytost má takové spojení mezi psychikou a fyzickou schránkou, že úsměv brzy začne naši psychiku ovlivňovat - a náhle se budeme cítit nejen lépe, ale budeme se usmívat upřímně. A jakkoliv se to zdá divné, člověk působí na ostatní jako by se díval do zrcadla. Pokud se sám usmívá, ostatní mu úsměvy opětují.
K oslabení trémy může pomoci i to, že si "ztrémovaný řečník" představí své budoucí posluchače, jak se radostně roztleskají až vyjde na scénu. Nebo se může povzbuzovat - Jsi dobře připraven, určitě to zvládneš! Teď se třikrát zhluboka nadechni a pomalu vydechni a bude ti fajn.
Mimochodem, při trémě je tělo v pěkně velkém napětí. Důležité je najít nejvhodnější způsob, jak toto napětí uvolnit. A různé způsoby dechových cvičení jsou možná nejrychlejším způsobem, kterým si může člověk pomoci ještě v posledních vteřinách před zkouškou, přednáškou nebo jinou pro důležitou akcí. V každém případě ale ke klidu nejlépe pomůže důkladná příprava. Pokud se jedná o přípravu na projev, pak nestačí projev zvládnout literárně, ale je vhodné si ho také nacvičit před zrcadlem.
A ještě jedna důležitá věc. I když máme dojem, že naše "svázané nohy" a "žaludek jako na houpačce" musí každý ihned poznat - není to pravda. Soudí se, že z našeho duševního rozpoložení je viditelných tak asi deset procent - nebo ani to ne. Pokud překonáme první vteřiny, obvykle tréma ustoupí - odezní a náš další výkon již trémou poznamenán není.
Možná se nám něco tak úplně nepovede. Nevadí, příště to bude určitě ještě lepší. Z chybiček se přece můžeme poučit a své výkony tak neustále zlepšovat.

*picty*

9. ledna 2009 v 16:54

*Vyzraj na příjimačky*

9. ledna 2009 v 15:59 | Lucie |  Životní situace
Vyzraj na přijímačky!

Sice do přijímaček zbývá ještě dost času,ale nepodcenuj přípravu.
Začni s ní co nejdřív,at se potom vyhneš stresu.


Před zkouškou:


 • Nejdůležitější je,abys o přijímačkách zjistila.co nejvíc informací(z jakých předmětů se dělají,jak dlouho budou trvat a hlavně,jak budou vypadat)....
 • Zjisti si také info o přihlašených-kolik lidiček se hlásí na tvoji školu a kolik z nich berou...
 • Zeptej se,jaké pomůcky si máš donést-propisku,pravítko.....
 • Co se týče učení,je pro tebe lepší,když se budeš učit pravidelně a dostatečně dopředu,než aby ses poslední dny před přijímačkama snažila si nacpat do hlavy všechno učení za posledních 5 let.....

Den předem:
 • Hlavně se nepodcenuj-jestliže ses poctivě připravovala,jsi na tom o moc líp než spousta ostatních,kteří se na to vykašlali.......
 • Stopro máš svůj osvědčený způsob,jak se zbavit trémy a vnitřního napětí.Někomu pomáhá,když si jde na půl hodiny zaběhat,někdo zase odreagováva u televize......
 • Na přijímačky se pořádně vyspi a odpočin si
 • Jestli máš nějakého talismánka pro štěstí,vezmi si ho.
Jak vyzrát na písemku:
 • Hned jak dostaneš test do ruky,celý si ho zběžně prohlédni-zjisti,kolik je tam otázek,jestli jsou stejné jako jsi očekávala a jak dlouho ti asi zaberou odpovědi.
 • Když máš nějaké připomínky nebo ti něco v otázce není jasné,neboj se zeptat.
 • Jestli jsou otázky různé těžké,vrhni se na ty nejjednodušší,protože nad nimi strávíš nejmín času......
 • Dřív,než písemku definitivně odevzdáš,ještě jednou si zkontroluj,jestli jsi omylem nějakou otázku nepřeskočila...
Jak vyzrát na ústní zkoušku-(pohovor)
♥Bud přirozená a usmívej se♥A když něco nebudeš vědět,zkus elegantně převést téma na něco,v čem si budeš více jistá...
Nesnaž se ze sebe dělat Paní chytrolínku.


Po zkoušce:
At už to dopadne jakkoliv,škola je sice důležitá,ale nestojí za to,aby sis kvůli ní ničila zdraví
nebo nervíky:o)

Horké nápoje pro štíhlou linii

8. ledna 2009 v 22:04 | estranky.cz |  Diety+cvičení

Horké nápoje pro štíhlou linii

Nemají skoro žádné kalorie, tělo rozehřejí pěkně zevnitř a díky svým přísadám, které podporují a pročišťují organismus (máta, vanilka, citron nebo šalvěj), zatočí s kilogramy navíc. Přijdou vám vhod, ať už máte chuť na čokoládu, pocit plnosti nebo prostě chcete jen vypít něco teplého. A pokud ke dvěma těmto nápojům denně do sebe dostanete ještě čtyři až šest sklenic neperlivé vody, kila začnou tát.

Maté-grog

Podporuje trávení tuků
Listy čaje maté obsahují hodně kofeinu. Ten rozproudí trávení tuků, po jídle udělá tělu velice dobře a navíc vás kofein dokáže rychle a nadlouho zbavit únavy. Tento čaj je skvělý pro pocit plnosti.
Příprava: 1 sáček čaje maté a 1 sáček heřmánkového čaje nechte asi 6 minut louhovat v ½ l vroucí vody. Čaj nalijte do dvou šálků a do každého vložte ještě plátek pomeranče. Zamíchejte tyčinkou skořice.


Horký mátový citron

Zvýší spalování tuků
Vitaminy citronu se v játrech podílejí na tvorbě transportérů tuku. Ty dopravní odbouraný tuk na místo spalování.
Příprava: 250 ml vody, 1 lžičku medu a šťávu z ½ citronu dejte do malého hrnce a mírně ohřejte. Do sklenice vložte 1 větvičku máty a citronové trávy a přelijte je horkým citronovým nápojem.


Bezinkový punč

Pomáhá ničit kalorie
V bezinkách se ukrývá spousta vitaminu C. A právě ten umí rozbíjet kalorie.
Příprava: 150 ml bezinkové šťávy, 150 ml jablečné šťávy, 2 hřebíčky, malý kousek skořice a trochu citronové šťávy přiveďte k varu. V přikrytém hrnci vše přibližně 5 minut mírně povařte, přeceďte a nalijte do sklenic.


Čoko-vanilkové mléko

Utlumí chuť k jídlu
Pokud ještě před spaním dostanete chuť na něco dobrého, pak vám pomůže toto mléko. Chuť k jídlu utlumí a zároveň vás příjemně unaví.
Příprava: 250 ml nízkotučného mléka smíchejte v hrnci s 1 lžičkou kakaa na pečení a ½ balíčku vanilkového cukru(medu). Za míchání přiveďte k varu.


Šalvějovo-březový nápoj

Pro ploché bříško
Jestli se vám bouří žaludek a nadýmá břicho, pak vám pomůže jedině šalvěj. Bříza navíc podpoří pročištění.
Příprava: 1 lžičku březového čaje a 1 sáček šalvějového čaje přelijte ½ l vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj přeceďte a oslaďte květovým medem.


Zelený čaj s ananasem

Aktivuje látkovou výměnu
Tenhle čaj je nejlepší po ránu. Ochablou látkovou výměnu totiž přivede do obrátek, ananas k tomu navíc dodá vitaminy.
Příprava: 1 sáček zeleného čaje přelijte vroucí vodou. Louhujte maximálně tři minuty. Do šálku vložte 1 lžíci čerstvých ananasových kousků a zalijte je zeleným čajem.

*Labello*

8. ledna 2009 v 21:39
Odpočatá a plná energie

8. ledna 2009 v 18:19 Něco pro zdraví a krásu

Odpočatá a plná energie
Každá z nás se někdy cítí unavená, oslabená, nebo bez nálady... navíc teď v zimě, kdy je náš organismus oslabený, je to mnohdy ještě častější než v jinou roční dobu. Tak co s tím? Hmm :-) Poradím vám, co dělat, abyste překonaly únavu a cítily se skvěle odpočaté a svěží (to je věta :D)

1.Snídaně je základ

... a také nejdůležitější jídlo dne. Nastartuje totiž celý metabolismus a dodá tělu energii, se kterou začneš den. Některé z nás nesnídají vůbec - ale to je chyba - třeba nemáš čas, nebo jsi tak zvyklá odjakživa, ale zkus si každý den dát aspoň něco. A nejlépe něco s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin. Pomazánka na celozrnné bagetě, celozrnné sušenky, cereálie nebo vejce s celozrnným chlebem. Sacharidy tělo rychle využije jako zdroj energie a bílkoviny zůstávají v žaludku delší dobu a dodávají ti postupně sílu po delší dobu. Energii pak dodržuj tím, že budeš jíst pravidelně v menších porcích.

2.Pitný režim

... denně bys určitě měla vypít minimálně 1,5 litru vody. I to ale může být málo. Taky není dobré pít větší množství vody naráz. Spíš jen tak pravidelně - a přitom bys za celý den vůbec neměla mít pocit, že máš žízeň. Ale nemusíš pít jen vodu. Pokud sportuješ, (aspoň občas) asi jsi navyklá pít vodu, ale mně třeba voda nestačí - potřebuju třeba citronovou Mattoni, ale zase nemůžu třeba Ondrášovku nebo třeba Coca Colu, to v žádném případě - jako normálně jo, ale u toho sportu ne. Takže tohle je na tobě, ale jinak doporučuju vodu, fakt.

3.Světlo


Při nedostatku denního světla má tělo tendenci ´přepnout´ do spánkového režimu. Je vědecky prokázáno, že duševní stavy jako deprese, úzkost nebo zlost se častěji vyskytují v zimním období, kdy je méně slunečního světla. Proto choď každý ven nejmíň na deset minut ven (i když je pod mrakem), do bytu si namontuj co nejsilnější žárovky a zpívej si :)

4.Dobrý spánek

Jedním z nejčastějších důvodů únavy je nedostatek spánku. Zaveď si proto pravidelný spánkový režim a pokus se z něj nevybočovat ani o víkendu - pokud spíš málo přes týden a snažíš se to dohnat o víkendech, jen si nabouráváš přirozený rytmus a budeš unavenější. To, že spíš málo, poznáš jednoduše: ráno se cítíš jako přejetá a nebýt budíku, spala bys do jedenácti (tělo má totiž svůj "vnitřní budík", takže když je organismus odpočatý, probudíš se sama.)

5.Na vzduch

A ne sama! Možností je spousta - se psem, s kamarádkou, sourozencem nebo celou partou, ...není přece nic lepšího než první zimní koulovačka :D. Mimo to - k tomu vzduchu, v pokoji by se mělo větrat nejméně 2x denně :)

6.Odpočívej

Udělej si jednou za čas taky den jen pro sebe. Ovšem tehdy, když si to opravdu můžeš dovolit. Je fajn zase jednou půlku dne koukat jen na televizi, číst si nebo kreslit, nemuset uklízet, nebo se
fakt zaměřit jen na sebe nebo to zkombinovat s něčím daším. Můžeš třeba zkusit novou domácí pleťovou masku, vymýšlet nové účesy nebo líčení, nebo prostě celý den proležet :) - ale to pak
večer neusneš :). Vím to x). Vlastně každý den bys měla udělat aspoň jednu věc jen pro sebe. (Ale i pro ostatní, ale k tomu až později.) Třeba zkus novou manikúru, učeš si pěšinku na opačnou stranu, vyrob si vánoční ozdoby a podobné maličkosti...

7.Zatancuj si:o)

Fakt! I několik minut ti pomůže odbourat stres, stoupne ti hladina endorfinů a budeš veselejší :)

8.Jez ovoce a zeleninu

...nejlépe tak 5 kusů (ovoce i zelenina dohromady). Krom důležitých vitamínů tě i nabijí energií.

9.Jedte na dovolenou

Nejméně na čtyři dny a ideálně místo školy. Fakt. Sice pak musíš dohánět pár věcí, ale dá se to
taky šikovně vymyslet, třeba tak, že vyjedeš v neděli a vrátíš se ve středu - a jinak. Třeba už něco vymyšlené máte, ale tohle, když to bude místo školy, ti aspoň umožní si "výlet" maximálně užít a odpočinout si; mně to pomáhá vždycky :). Možná ti přijde nereálné, že by to mohlo vyjít, ale zkusit zeptat se můžeš vždycky. Tak do toho ;-)

10.Vyvenči pejska

...svého, nebo se nabídni sousedce, tetě, ...až se vrátíš domů, budeš mít tak dobrou náladu,... a pak dělej to, co máš ráda - schválně, kdy sis naposledy pustila cédéčko, bez kteréhos ještě před dvěma lety nemohla být? Já si ho pouštím teď, a úplně se mi vybavují ty zážitky, které s nima mám spojené, ... a už se nemůžu dočkat dalších! Na každém dni si najdi aspoň jednu dobrou věc ;-). Pěknou zimu :)
Zdroj:princessofwerry


Aby mozek nezakrněl

6. ledna 2009 v 16:04 Něco pro zdraví a krásu

Aby mozek nezakrněl

Nelekejte se těžkostí
Abyste mozek posílili, musí se vám řádně zapotit. Zkoumejte věci, na které nejste zvyklí, které jsou pro vás nové, na které jste si zatím netroufli. Klaďte před sebe malé i velké výzvy. Začněte luštit křížovky, připojte se ke svým dětem, až se budou učit cizí slovíčka. Vyzkoušejte nějaký sport nebo třeba hru na hudební nástroj. Podívejte se na televizní dokument, který byste si jinak zcela určitě nechali ujít, a pak ho s někým prodiskutujte. Přečtěte si populární knihu na téma, o kterém nic nevíte, ale které vám přijde zajímavé. Čím víc využijete tento princip, tím širší záběr vaše myšlení bude mít.
Trénujte všestranost

Mozek, stejně jako tělo, podléhá stereotypům. Děláte-li stejnou věc stejným způsobem, hrozí zakrnění. Proto sportovci provozují doplňkové sporty, aby své svaly zatěžovali rovnoměrně a dosahovali tak lepších výsledků.

Dělejte totéž se svou myslí. Provádějte rutinní činnosti rozmanitě - jezděte do práce různými cestami, posnídejte něco jiného než obvykle, změňte účes. Čím více nových věcí zažijete, tím více nových spojení se vám v mozku utvoří, a tím snadněji pak budete myslet tvůrčím způsobem.
Mějte pružné myšlení
Používat svůj mozek rozmanitým způsobem je znakem inteligence. Čím více různých taktik v dané situaci jste schopni vymyslet, tím rychleji dokážete daný problém vyřešit. Zkuste se podívat na věc z různých hledisek. Pokud jste například zvyklí, než-li se rozhodnete, pečlivě analyzovat každý detail, udělejte pár rozhodnutí čistě intuitivně. Jestli se naopak do všeho vrháte po hlavě, tentokrát si vše pečlivě rozvažte, než začnete jednat.
Střídejte své přístupy, kterými řešíte problémy. Až se příště vyskytne nějaké dilema, vciťte se do kůže někoho jiného, a pak se snažte uvažovat jako on a uvidíte, co vás napadne. Jak by se k tomu postavily vaše děti? Co by bylo nejlepším rozhodnutím z hlediska vašich podřízených anebo šéfa?
Budete-li chvíli cvičit takové rozhodování z více úhlů pohledu, rychle si tím rozšíříte své obzory a možnosti.
Propojte mozekPoužívejte obě půlky mozku. Levá je logická a řečová, pravá tvůrčí a intuitivní. Umět je správně sladit vám usnadní spojovat slova, zvuky, obrazy, barvy a pocity a lépe si zapamatovat všechno nové.
Ideální je cvik - ležatá osmička: postavte se zpříma a do vzduchu před sebou nakreslete rukou ležatou osmičku a sledujte prst očima. Důležité je, abyste uprostřed, kde se čáry kříží, jeli prstem vždy nahoru. Udělejte to nejprve pravou, pak levou rukou, pak je tlesknutím spojte a opakujte 4x po sobě. Opravdu to skvěle funguje
Kochejte se hudbou
Ne ke všemu, co rozvíjí váš mozek, potřebujete nutně myšlení. Například poslech Mozarta prokazatelně rozvíjí abstraktní myšlení a hra na klavír posiluje nejrůznější mentální schopnosti.
I ve dne můžete snít
Jedete v našlapaném autobuse? Dívejte se z okna a ponořte se na 10 minut do vlastního světa. Dávejte si různé cíle, např. představte si pět neobvyklých způsobů, jak by mohl proběhnout dnešní; u první osoby, kterou potkáte, si vytvořte její životní příběh; vymyslete si tři námitky proti všeobecně uznávanému názoru; objevte deset absurdních použití běžného předmětu denní potřeby.
Taková cvičení vám umožní vidět svět nově a tvůrčím způsobem.
Zabavte svou mysl
Nezapomínejte: nudí se jenom nudní lidé. Až budete příště drbat někoho nudného, zkuste o něm nakonec říci i něco zajímavého.
A hrajte si. Stejně jako vaše svaly, tak i mozek potřebuje pravidelný trénink. Vypněte televizi a raději dělejte něco více tvůrčího. Zkuste hry náročné na paměť (bridž, kanastu apod.), hry, které vás nutí myslet dopředu (šachy, dámu, monopoly apod.) nebo myslet ve více rovinách (scrabble, puzzle). Trénujte i rychlost reakcí pod tlakem (ping-pong, tenis). Pobavíte se a zároveň i něco uděláte pro svůj mozek.
Blesková cvičení
Pro lepší komunikaci: napište povídku o padesáti slovech.
Myslíte si, že to není možné? Zkuste to. Nebo třeba vezměte něčí delší povídku a pak ji vykraťte, aby vše podstatné zůstalo zachováno a byla i zábavná. Nenechte se odradit, když vám to nevyjde hned napoprvé. I dobrý spisovatel piluje své dílo než vznikne konečná podoba. Uvidíte, že tomu brzy přijdete na chuť.
Pro lepší koncentraci: zapalte svíčku a postavte ji před sebe na prázdný stůl.
Zírejte na ni 5 vteřin, pak zavřete oči a představte si každý detail - barvu a tvar svíčky, velikost plamínku, umístění kapek vosku atd. vytvořte si v mysli co nejdokonalejší obraz této zapálené svíčky a pak jej zkuste udržet co nejdéle. Až zjistíte, že obraz vybledává, otevřete oči, osvěžte si paměť a zkuste to znovu. Opakujte každý den 5 - 10 minut.
Pro lepší pamět:vytvořte si seznam úkolů.
Nejprve si chystaný seznam rozdělte na oddíly, třeba takto: co musím udělat doma, co nakoupím, co mě čeká v práci atd. pak si představte nějaké důvěrně známé místo, třeba domov. A teď si tam umístěte lístečky se vzkazy podle jednotlivých oddílů tak, aby logicky ladily s obsahem. Chcete-li třeba koupit manželovi dárek, přilepte si lísteček na jeho křeslo nebo židli. Potřebujete něco vzít do práce? Dejte si lísteček na počítač. Budete-li pak během dne mít potíže vzpomenout si, co máte udělat, jen si představte příslušnou část bytu a vzpomínka na úkol vám sama naskočí.
Jak jíst, aby nám to lépe myslelo
Lepší prokrvení mozku: docílíte toho, když budete jíst česnek, cibuli, pálivou papriku nebo ředkev. Také alkohol zlepšuje prokrvení mozku. Ve větším množství však hubí mozkové buňky!
Vyčerpanost: třeba po náročné zkoušce ve škole nebo v práci - zaženete ji spoustou vitamínu C a nenasycených mastných kyselin, proto je dobré jíst čerstvé ovoce a zeleninu a také rostlinné tuky, nejlépe oříšky. Během učení zobejte směs oříšků a rozinek. Povoluje se i čokoláda, mozek totiž při intenzivní činnosti potřebuje spousty cukru.
Dlouhodobá únava a stres: doporučují se spíš škroby tj. brambory nebo rýže. Zvednou vám hladinu krevního cukru jen zvolna a dlouhodobě
Poruchy paměti: v nejhorším případě jde o degeneraci mozkových buněk z nedostatku živin nebo v důsledku pití alkoholu. V každém případě se doporučuje jíst sójové boby a sójové výrobky, které vaší nervové soustavě dodají důležité látky, nezbytné pro chod mozku.
Dobré jsou také nejrůznější druhy mořských ryb, které obsahují fosfor.
Významný je i přísun vitaminu E, který chrání vaše mozkové buňky před působením volných radikálů. Jeho zdrojem je třeba sója, olivy a rostlinné oleje.
Stav totálního vybití: těžko se vám přemýšlí o abstraktních věcech nebo o matematických úlohách a kromě toho vám příliš neslouží paměť? Zkuste užívat lecitin a vitaminy B, které najdete především v cereáliích.